Indie/ Gordon Brown za stałym miejscem Indii w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
Podczas rozmów Singh i Brown poruszyli także kwestie programu nuklearnego i zapowiedzieli opracowanie strategii walki z terroryzmem. Premierzy zdecydowali się zacieśnić współpracę w wielu dziedzinach stosunków międzynarodowych oraz zajęli wspólne stanowisko w sprawie konfliktu bliskowschodniego i kwestii Birmy.
Podczas rozmów gospodarczych negocjowano kontrakty w sektorach energetycznym, lotniczym i infrastruktury o wartości ok 10 mld USD. Premier Wielkiej Brytanii określił partnerstwo z Indiami, które do 1947 roku były kolonią brytyjską, jako „porozumienie między równymi".
Brown poparł propozycję Nicolasa Sarkozy'ego, prezydenta Francji, by rozszerzyć G8 o Indie, Chiny, Republikę Południowej Afryki, Meksyk oraz Brazylię i utworzyć G13. Francja, tak samo jak Wielka Brytania, popiera podniesienie rangi międzynarodowej Indii i reformę Rady Bezpieczeństwa poprzez rozszerzenie jej także o Niemcy, Japonię i Brazylię.
Brytyjski premier zaapelował również o to, by Międzynarodowy Fundusz Monetarny stworzył system wczesnego ostrzegania przed kryzysami finansowymi i skupił się na monitorowaniu międzynarodowego systemu gospodarczo-finansowego. W swoim przemówieniu Brown zaproponował, by MFM pełnił rolę „niezależnego stróża” działającego z takim samym stopniem niezależności jak każdy bank centralny.
Wizyta Gordona Browna w Indiach jest częścią jego czterodniowej podróży po Azji. Brytyjski premier odwiedził również Chiny. Głównym celem jego wizyty jest wzmocnienie stosunków bilateralnych, zwłaszcza wymiany handlowej. Wielka Brytania jest czwartym najważniejszym partnerem gospodarczym Indii, a wielkość handlu między dwoma krajami rośnie obecnie o 20 proc. w skali roku.
Na podstawie: indiatimes.com, news.yahoo.com, reuters.com