Indie/ Gospodarka zwalnia
Według piątkowych (30.11) danych wzrost gospodarczy Indii wyniósł w okresie letnim 8,9 proc. w skali roku, co w znacznym stopniu przerosło oczekiwania rynkowe. Nastąpiło jednak spowolnienie w stosunku do pierwszej połowy roku.
W tym samym okresie 2006 roku wzrost PKB wyniósł 10,2 proc., a w drugim kwartale tego roku 9,3 proc.
Wyhamowanie to jest spowodowane słabszym wzrostem produkcji przemysłowej. Przemysł był w ostatnich czterech latach głównym czynnikiem warunkującym szybki rozwój gospodarczy Indii.
W okresie od czerwca do września produkcja wzrosła o 8,6 proc. Jest to najmniejsza wartość od ponad dwóch lat. Dla porównania, w kwietniu tego roku wartość ta wyniosła 11,9 proc., a w trzecim kwartale 2006 roku - 12,7 proc.
Inne sektory gospodarki także odnotowały wzrost - wartość usług zwiększyła się o 10,2 proc. a rolnictwa o 3,6 proc.
Wiadomość o spowolnieniu wzrostu cieszy władze oraz indyjski bank centralny, które od pewnego czasu starają się ochłodzić nieco gospodarkę i zredukować presję inflacyjną. W okresie od czerwca 2006 do marca tego roku Bank Rezerwy Indii (BRI) pięciokrotnie podnosił stopy procentowe oraz nałożył na banki komercyjne obowiązek zwiększenia rezerw gotówkowych. Działania te miały na celu obniżenie inflacji poprzez zmniejszenie ilości rupii w obiegu.
Mimo wyhamowania gospodarki, większość ekonomistów jest zaskoczona tak wysoką wartością wzrostu PKB. Eksperci spodziewali się, że wzrost stóp procentowych i umocnienie się waluty, które spowodowały spadek produkcji i eksportu, w znacznie większym stopniu ochłodzą gospodarkę.
Zdaniem ekonomisty Rajeeva Malika, współpracującego m.in. z bankiem JP Morgan Chase, Indie czeka dalsze wyhamowanie wzrostu gospodarczego. Jest to związane ze spadkiem popytu konsumpcyjnego oraz zmniejszeniem inwestycji, spowodowanych restrykcyjną polityką monetarną BRI. Na osłabienie wzrostu PKB wpłynie także aprecjacja rupii oraz spadek popytu zewnętrznego.
Ekonomiści przewidują, że wzrost gospodarczy w marcu 2008 roku spadnie do 8,5 proc.
Indie są aktualnie drugą po Chinach najszybciej rozwijającą się gospodarką na świecie. Kraj ten w ostatnim roku odnotował najwyższy od 18 lat wzrost gospodarczy.
Na podstawie: news.bbc.co.uk, cnnmoney.com