Japoński sprzeciw wobec misji na Oceanie Indyjskim
Yukio Hatoyama, lider opozycji zapowiedział w środę (29.07), że do końca stycznia zakończy się japońska misja wsparcia dla operacji kierowanych przez siły Stanów Zjednoczonych na obszarze Oceanu Indyjskiego. Oczywiście, tylko jeśli jego partia wygra wybory do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu, które odbędą się 30 sierpnia b.r. „Naszym podstawowym stanowiskiem jest nie zwiększanie jej [misji]” powiedział Hatoyama podczas spotkania z wyborcami w prefekturze Kumamoto. Oświadczył także, iż Partia Demokratyczna od zawsze była przeciwna poszerzaniu uprawnień dla tej misji, która częściowo wspiera wojsko amerykańskie w Afganistanie.
Owa misja, zaczęta w 2001 roku, choć przez krótki okres była bombardowana przez opozycję, to jednak w końcu na drodze legislacyjnej zostało zaakceptowane jej przedłużenie aż do roku 2010. Podstawą protestów opozycyjnych polityków było przekonanie, iż misja ta kłóci się z pacyfistyczną konstytucją Japonii, a przy tym nie jest natowską misją typu „peacekeeping”, tj. utrzymania pokoju.
I chociaż Partia Demokratyczna pragnie w zbliżających się wyborach odsunąć od władzy proamerykańską Partię Liberalno-Demokratyczną, to jednak w kwestiach gospodarczych wydaje się być również pro-USA. Ma w planach na przykład osiągnięcie umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi.
Źródło: mdn.mainichi.jp