Kompanie nuklearne rozpoczynają inwestycje w Indiach
Tor Power (pionier w dziedzinie energii jądrowej i czołowy deweloper proliferacji odpornych paliw jądrowych) stał się pierwszą korporacją amerykańską, która weszła na indyjski rynek jądrowy po podpisaniu porozumienia energetycznego między USA i Indiami w zeszłym miesiącu (10.11). Virginia, korporacja bazująca na energii nuklearnej, zawiązała kontrakt z Punj Lloyd, indyjską firmą inżynierską, aby wspólnie stworzyć spółkę joint venture przed końcem marca przyszłego roku.
W ramach joint venture Tor Power planuje stworzyć fundusz inwestycyjny dla przemysłu energii atomowej, funkcjonujący jako ośrodek konsultacyjny oraz system wsparcia firm wkraczających na rynek Indii, a także chce rozwijać wspólny rynek paliwa produkowanego z toru.
Użycie paliwa torowego w produkcji energii jądrowej wciąż nie jest pewną inwestycją. Tor Power tłumaczy, ze należy wesprzeć rynek indyjski, ponieważ ten obszar daje szanse osiągnięcia wysokich zysków.
"Rynek Indii jest tak samo ważny, albo prawie tak ważny, jak rynek Australii dla rozwoju przemysłu torowego", powiedział szef Tor Power, Seth Grae. "Szukamy również warunków dla stworzenia korporacji, która zajmię się budową nowych reaktorów w krajach, w których ich jeszcze nie było.", dodał.
W październiku amerykanski Kongres ostatecznie wyraził zgodę dla planu legislacyjnego, który umożliwi amerykańskim kompaniom udział w indyjskim programie nuklearnym. Jednak, wg opinii prasowych, ataki terrorystyczne na Mumbai miały wpływ na podjęcie dlaszych działań. Oficjalne spotkanie kompanii zainteresowanych podjęciem inwestcji w Indiach, które miało odbyć się w zeszłym tygodniu, zostało przesunięte na styczeń 2009 r.
Źródła: blooberg.com, forbes.com