Korea Płd./ Dwustronne rozmowy bez porozumienia
Dwustronne rozmowy pomiędzy Koreą Południowa a Koreą Północną zostały zakończone bez porozumienia. Przyczyną była niechęć Phenianu do podjęcia rozmów w sprawie swego programu nuklearnym, na co mocno naciskali dyplomaci Seulu. Mimo fiaska w tej sprawie, przedstawiciele obu państw ogłosili, iż będą kontynuować rozmowy w Seulu pod koniec czerwca.
Spotkanie miało miejsce w mieście Kesong, w Korei Północnej. Były to pierwsze od grudnia zeszłego roku rozmowy obu państw. Z inicjatywą wznowienia dialogu wystąpiła Korea Północna, co związane jest z jej problemami gospodarczymi, a co za tym idzie prośbą o pomoc ze strony Korei Południowej w dostarczeniu nawozów sztucznych.
Rozmowy oficjalnie miały na celu "skierowanie obustronnych stosunków na normalny tor". Wśród tematów znalazły się, obok gospodarczego i nuklearnego problemy: łączenia rodzin oraz wznowienia połączeń kolejowych i drogowych.
Rozmowy zostały jednak przerwane i przełożone wskutek twardego stanowiska Korei Południowej co do programu nuklearnego Korei Północnej. Seul nalegał na Phenian by powrócił do sześciostronnych rozmów m.in z USA i Chinami. Korea Północna jest jednak temu przeciwna, domagając się w tej kwestii bezpośrednich, dwustronnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi. Po dwóch dniach napiętych rozmów dyplomaci Korei Południowej postanowili nie kontynuować rozmów.
Jedynymi uzgodnieniami są ponowne dwustronne spotkanie w Seulu w dniach 21-24 czerwiec oraz doraźna pomoc dla Korei Pólnocnej w wysokości 200 tys. ton nawozów sztucznych.
/Źródła: bbc.co.uk.com, cnn.com/