Korea Płn./ Reaktor w Yongbyon został wyłączony
Inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) potwierdzili w niedzielę (15.07) wyłączenie w sobotę reaktora jądrowego w Yongbyon. Reaktor ten był głównym źródłem plutonu dla północnokoreańskiego programu jądrowego.
Szef IAEA Mohammed El Baradei nazwał zamknięcie reaktora „krokiem w dobrym kierunku”. Przyznał on jednocześnie, że weryfikacja zamknięcia i trwałego wyłączenia z użycia pozostałych instalacji jądrowych będzie skomplikowanym i długotrwałym procesem. Podobnego zdania jest korespondent BBC Kevin Kim, według którego przekonanie Korei Północnej do całkowitej likwidacji reaktora w Yongbyon i ujawnienia posiadanych ładunków jądrowych może okazać się trudnym zadaniem.
Zgodnie z porozumieniem z lutego br., Korea Północna (KRL-D) powinna teraz przedstawić inspektorom ONZ całość posiadanego materiału rozszczepialnego i ujawnić, czy oprócz programu jądrowego opartego na plutonie, prowadziła badania nad wzbogacaniem uranu.
Północnokoreański dyplomata stwierdził w niedzielę, że jego kraj jest skłonny do podjęcia rozmów na temat ujawnienia wszystkich aspektów programu jądrowego i jego całkowite zamknięcie, jeśli Stany Zjednoczone anulują sankcje nałożone na KRL-D. Amerykański wysłannik, Christopher Hill, przyznał, że normalizacja stosunków pomiędzy oboma krajami jest możliwa, pod warunkiem ścisłego przestrzegania przez Phenian zobowiązań rozbrojeniowych.
Zamknięcie reaktora w Yongbyon jest częścią umowy wynegocjowanej w lutym pomiędzy Koreą Północną a pozostałymi uczestnikami rozmów sześciostronnych: Chinami, Japonią, Koreą Południową, Rosją, i Stanami Zjednoczonymi. Zgodnie z porozumieniem, za wyłączenie reaktora w Yongbyon Phenian miał otrzymać 50 tys. ton, a za likwidację całego programu jądrowego – kolejne 950 tys. ton oleju opałowego. Ponadto Stany Zjednoczone zobowiązały się do normalizacji stosunków, zniesienia sankcji i usunięcia Korei Północnej z listy państw wspierających terroryzm.
Pierwszy transport z 6,2 tys. ton oleju z Korei Południowej dotarł do północnokoreańskiego portu w sobotę.
Na podstawie: bbc.co.uk, world-nuclear-news.org, postchronicle.com