Korea Południowa: Pjongjang zamierza wzbogacać uran
Wszystko wskazuje na to, że Korea Północna dąży do rozpoczęcia prac nad wzbogacaniem uranu, które mają prowadzić do rozbudowy programu nuklearnego – poinformował we wtorek (30.06) minister obrony Korei Południowej Lee Sang-hee.
"Jest jasne, że Pjongjang rozwija badania nad wzbogacaniem uranu" powiedział podczas obrad komisji obrony południowokoreańskiego Zgromadzenia Narodowego minister obrony, Lee Sang-hee. Stwierdził również, że w odróżnieniu od prac z wykorzystaniem plutonu, wzbogacanie uranu jest łatwiejsze do ukrycia. "Proces wzbogacania uranu może być prowadzony na przestrzeni zaledwie 600 metrów kw., co sprawia, że utrudniona jest chociażby obserwacja satelitarna, co możliwe jest w przypadku technologii opartej na plutonie" dodał Lee.
W 2002 r. Korea Północna stanowczo zaprzeczyła posiadaniu programu wzbogacania uranu. Jednakże 13 czerwca br., w odpowiedzi na rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1874, Pjongjang zapowiedział rozwój działalności związanej z wykorzystaniem uranu.
Hui Zhang, ekspert z Uniwersytetu Harvarda, zajmujący się problematyką nuklearną, uważa, że Korea Północna posiada już sprzęt potrzebny do wzbogacania uranu. "Sukces Pjongjangu jest prawdopodobny w dłuższej perspektywie, zwłaszcza przy uwzględnieniu pomocy z zewnątrz, na przykład ze strony Iranu" ocenił Zhang.
Dotychczasowe próby atomowe Korei Północnej były oparte na plutonie, pozyskiwanym w ośrodku Jongbion. Eksperci oceniają, że Pjongjang posiada ok. 40 kilogramów plutonu, co pozwala na wyprodukowanie co najmniej sześciu bomb atomowych. Rozmowy sześciostronne, będące obecnie w stanie zawieszenia, koncentrowały się na rozwoju programu nuklearnego opartego na plutonie z reaktorów w ośrodku Jongbion. Problem technologii wykorzystującej uran nie stanowił dotychczas przedmiotu negocjacji.
Na podstawie: english.yonhapnews.co.kr, joongangdaily.joins.com, reuters.com