Malezja: Koalicja rządowa wygrała wybory parlamentarne
W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Malezji zwycięstwo odniosła rządząca koalicja - wynika z danych przedstawionych w stolicy kraju, Kuala Lumpur. Front Narodowy premiera Abdullaha Ahmeda Badawiego, czyli reprezentująca otwarty i respektująca prawa mniejszości etnicznych i religijnych odłam islamu koalicja czternastu partii z przewodnią rolą Zjednoczonej Narodowej Organizacji Malajów (UMNO) zdobyła aż 198 miejsc w 219-osobowym parlamencie (poparcie 64,4 proc. głosów). Taki wynik zapewnia jej więc większość dwóch trzecich mandatów.
Badawi utrzyma tym samym prawdopodobnie władzę, gdyż obsada stanowiska premiera ulega w Malezji rzadkim zmianom; polityk przejął w październiku 2003 r. urząd premiera od Mahathira bin Mohamada, który odszedł wówczas z urzędu po aż 22 latach sprawowania władzy.
Partie opozycyjne poniosły w niedzielnych wyborach dotkliwą porażkę; zwłaszcza fundamentalistyczna Islamska Partia Malezji (PAS), na którą zagłosowało 15,8 proc. wyborców, co dało jej zaledwie 7 miejsc w legislatywie. Również opozycyjna, lecz wieloetniczna Akcja Demokratyczna (DAP) otrzymała poparcie w wysokości 9,5 proc., co przełożyło się na 12 miejsc w parlamencie. Frekwencja wyborcza wyniosła w niedzielnym głosowaniu 90 proc. Uprawnionych do oddania głosu było 10,3 mln wyborców.
Malezja to państwo w Azji Południowo-Wschodniej o ustroju federacyjnej monarchii konstytucyjnej, w której głową państwa jest król, wybierany na 5 lat przez Zgromadzenie Władców. Władza ustawodawcza należy do 2-izbowego parlamentu; w niedzielę wybranej Izby Posłów (Dewan Rakyat) o kadencji 5-letniej i Senatu (Dewan Negara) o kadencji 6-letniej. Stany Malezji mają autonomię wewnętrzną z wyjątkiem spraw zagranicznych, obrony, finansów, oświaty i obywatelstwa. Mają też własne konstytucje i organa władzy.