Ogłoszenie wyroku w sprawie kontrowersyjnego miejsca meczetu w Indiach
- IAR
Indyjski Sąd Najwyższy zalecił sądowi niższej instancji szybkie ogłoszenie wyroku w sprawie prawa własności terenu, na którym znajdują się ruiny meczetu w Ayodhyi zburzonego przez hinduistów w roku 1992, w trakcie antymuzułmańskiego pogromu. Teren ten jest przedmiotem sporu pomiędzy hinduistami i muzułmanami, a wydarzenia z roku 1992 pociągnęły za sobą śmierć ponad dwóch tysięcy ludzi.
Po decyzji Sądu Najwyższego ogłoszenie wyroku spodziewane jest w najbliższych dniach. Do Ayodhyi przybyły już oddziały sił specjalnych oraz dodatkowe oddziały policji. Mają nie dopuścić do zamieszek, które mogą wybuchnąć po ogłoszeniu wyroku, ponieważ najprawdopodobniej jedna ze społeczności uzna się za poszkodowaną. Radykałowie z obu stron nie chcą się bowiem pogodzić z faktem, iż po decyzji sądu mogą utracić prawa do spornego terenu.
Digvijaya Singh z rządzącej Partii Kongresowej przestrzega przed wybuchem fundamentalizmu i radykalizmu: "Naród tego kraju nie może być ponownie wprowadzony w błąd przez upolitycznienie tej sprawy przez działanie hinduskich nacjonalistów."
W przeszłości w Indiach wielokrotnie dochodziło do starć pomiędzy hinduistami i muzułmanami, których podłożem był radykalizm i fanatyzm fundamentalistyczny. W starciach takich ginęły nawet tysiące ludzi, a władzom udawało się z trudem uśmierzyć zamieszki. Komentatorzy przewidują, iż ogłoszenie wyroku w sprawie Ayodhyi może odnowić wieloletni konflikt hindusko-muzułmański. Uważają, że utrzymanie spokoju będzie dla władz wielkim wyzwaniem.