Pakistan/ Zniesiono stan wyjątkowy
Prezydent Pakistanu Pervez Musharraf ogłosił w sobotnim (15.10) przemówieniu zniesienie stanu wyjątkowego i przywrócenie konstytucji. „To moje zobowiązanie wobec całego narodu pakistańskiego i wobec świata zapewnić, by wybory 8 stycznia odbyły się na czas i były całkowicie sprawiedliwe i przejrzyste” powiedział prezydent, podkreślając jednocześnie, że stan wyjątkowy został wprowadzony z racji zagrożenia terroryzmem islamskich radykałów, oraz spisku części władzy sądowniczej, mającego na celu zakłócenie procesu demokratyzacji kraju. „Teraz spisek został zdławiony a wybory parlamentarne mogą się odbyć bez zakłóceń”.
Opozycja i zagraniczni komentatorzy podkreślają jednak, że część zatrzymanych działaczy wciąż przebywa w areszcie domowym a sam Musharraf, mimo rezygnacji ze stanowiska szefa armii, ma nadal możliwości kontroli procesu elekcyjnego i zapewnienie zwycięstwa swojej partii. Część partii opozycyjnych (w tym Jamaat-e-Islami – największa islamska partia) ogłosiła już bojkot nadchodzących wyborów. Dwójka byłych premierów i liderów opozycji Benazir Bhutto i Nawaz Sharif zapowiedziała masowe demonstracje jeśli wynik wyborów zostanie sfałszowany. Bhutto podkreśliła, że zniesienie stanu wyjątkowego to krok w dobrym kierunku, ale przywrócenie pełnej demokracji w kraju wymaga dalej posuniętych działań.
Wprowadzenie przez Musharrafa stanu wyjątkowego 3 listopada br. spotkało się z gwałtowną krytyką krajowej opozycji jak i zachodnich sojuszników Pakistanu. Początkowo władze zapowiadały, że wybory parlamentarne mogą być odsunięte nawet na rok ze względu na niestabilną sytuację w kraju i zagrożenie zamachami, jednak pod naciskiem USA i Unii Europejskiej Musharraf wyznaczył termin wyborów na 8 stycznia. Wielu krytyków podkreśla, że głównym celem prezydenta było pozbycie się przeciwnych mu sędziów Sądu Najwyższego, którzy mogli podważyć legalność wyboru go na kolejną kadencję.
Według opozycji Musharraf ma cały czas możliwość odnoszenia korzyści ze zmian wprowadzonych w trakcie obowiązywania stanu wyjątkowego. Prezydent zaprzysiągł nowych, sprzyjających mu sędziów Sądu Najwyższego, jak również wydał dekret chroniący go przed pozwami za działania podjęte w trakcie stanu wyjątkowego. Rząd uniemożliwił również nadawanie bezpośrednich relacji z demonstracji, filmowania zamieszek i aktów przemocy oraz zmusił niezależne stacje telewizyjne do podpisania „kodeksu postępowania” uniemożliwiającego krytykowanie działań rządu czy prezydenta.
Na podstawie: reuters.com, paktribune.com, news.yahoo.com