Seul będzie rozmawiał z Pjongjangiem
Republika Korei zgodziła się na propozycję rozpoczęcia rozmów wystosowaną przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną. Spotkanie między dwoma państwami, przewidziane na wtorek (21.04), będzie pierwszym od czasu wizyty w Pjongjangu administracji prezydenta Korei Południowej, Lee Myung-baka, w marcu ubiegłego roku.
Phenian wystosował w czwartek (16.04) propozycję, oferującą Seulowi omówienie zagadnień związanych z kompleksem przemysłowym Kaesong. Jak poinformowała w sobotę (18.04) agencja Yonhap, w północnokoreańskim wniosku znalazła się również informacja o możliwości poruszenia "istotnych kwestii w kontaktach międzykoreańskich".
Kompleks przemysłowy położony koło północnokoreańskiego przygranicznego miasta Kaesong jest wspólną inicjatywę gospodarczą i stanowi symbol pojednania między obydwoma Koreami. Ośrodek wybudowany i zarządzany przez Koreańczyków z Południa, zatrudnia około 39 tysięcy pracowników z Północy. Od 2002 roku Seul zainwestował w kompleks Kaesong 548 mln dol., z czego 26 mln dol. w ostatnim roku. W ostatnich miesiącach dochodziło do licznych nieporozumień między państwami koreańskimi wskutek niezadowolenia Phenianu z konserwatywnej polityki prezydenta Korei Południowej Lee Myung-baka.
Rzeczniczka południowokoreańskiego MSZ Lee Jong-Joo oświadczyła w niedzielę (19.04), że Korea Południowa przystaje na propozycję Pjongjangu. "Delegacja dziesięciu urzędników zaangażowanych we wspólny kompleks przemysłowy odwiedzi Kaesong w najbliższy wtorek" powiedziała Lee, dodając że "Korei Południowej zależy na bezpieczeństwie swoich obywateli w Kaesong i stabilnym rozwoju kompleksu gospodarczego".
Wraz z propozycją rozmów, Phenian ponownie przestrzegł Koreę Południową przed przystępowaniem do Proliferation Security Initiative (PSI), na co od wielu lat naciskają USA. Rzecznik prasowy Sztabu Generalnego północnokoreańskiej Armii Ludowej zaznaczył, że "grupa zdrajców skupiona wokół Lee Myung-baka nie powinna zapominać, że Seul położony jest tylko 50km od linii granicznej", podkreślając że "ewentualne przystąpienie Korei Południowej do PSI zostanie odczytane jako deklaracja wojny".
Yoo Ho-yeol, ekspert w dziedzinie badań nad Koreą Północną na Uniwersytecie w Seulu, podejrzewa, że północnokoreańska oferta rozmów jest związana z obawą przed przystąpieniem Korei Południowej do PSI. "Korea Północna prawdopodobnie próbuje ostrzec Seul przed pełnym uczestnictwem w PSI, a kartą przetargową ma być kwestia wspólnej inicjatywy w Kaesong" powiedział Yoo.
PSI, zwana także Inicjatywą Krakowską, została powołana przez prezydenta USA, George’a W. Busha, w Krakowie w maju 2003 roku. Zakłada ona powstrzymanie zjawisk przemytu, transferu oraz rozprzestrzeniania broni masowego rażenia, a także materiałów do jej produkcji.
Na podstawie: cnn.com, english.yonhapnews.co.kr, koreaherald.co.kr, koreatimes.co.kr, reuters.com, xinhuanet.com