Unia Europejska coraz bliżej podpisania umowy o wolnym handlu z Koreą Południową
Przedstawiciele Unii Europejskiej i Korei Południowej powiedzieli we wtorek (20.1), że Bruksela i Seul są coraz bliższe podpisania dwustronnej umowy o wolnym handlu. Dodali jednak, że w celu przezwyciężenia "skomplikowanych i złożonych" trudności, konieczna jest jeszcze jedna runda negocjacyjna.
"Udało nam się dokonać znacznego postępu" dowodziła unijna komisarz do spraw handlu Catherine Ashton na konferencji prasowej. Jej południowokoreański odpowiednik Kim Dzong-hoon przekonywał, że obie strony "zbliżyły swoje stanowiska, dotyczące najwazniejszych kwestii i osiągnęły pewien stopień porozumiena."
Przedstawiciele UE i Korei Południowej odbyli wcześniej dwudniowe spotkanie, na którym omawianych było pięć kwestii, wśród nich: taryfy; zasady, określające kraj pochodzenia towarów; oraz środki pozataryfowe, odnoszące się do motoryzacji.
Od maja 2007 roku odbyło się już siedem formalnych rund negocjacyjnych. Jak dotąd bez większego przełomu. Kim i Ashton nie zdradzili jednak żadnych szczegółów, dotyczących spornych kwestii, uniemożliwiających podpisanie porozumienia. Wyjątkiem była wzmianka o podatkach importowych. Kolejne spotkanie zostało ustalone na marzec.
Unia Europejska jest drugim, po Chinach, partnerem handlowym Korei Południowej. Zgodnie z wyliczeniami Seulu, Korea Południowa zajmuje pod tym względem czwarte miejsce na liście UE. Jednak według wyliczeń z Brukseli - dopiero ósme. Tak czy inaczej, obustronna wymiana handlowa pomiędzy tymi partnerami przekroczyła w 2007 roku kwotę 93 miliardów dolarów.
Na podstawie: iht.com, chinadaily.com