Wznowiony dialog indyjsko-pakistański
- IAR
Pierwszy dzień indyjsko-pakistańskich rozmów wiceministrów spraw wewnętrznych zakończył się pozytywnie - twierdzą przedstawiciele władz w New Delhi. Rozmowy pomiędzy obu krajami były zawieszone po ataku na Bombaj w roku 2008. Obecnie oba państwa próbują wznowić dialog i doprowadzić do poprawy dwustronnych stosunków.
Rozmowy, które będą kontynuowane także jutro, to pierwsze od czasu ataku na Bombaj spotkanie przedstawicieli obu krajów poświęcone sprawom bezpieczeństwa. Szef indyjskiej delegacji G.K. Pillai stwierdził, że rozmowy zmierzają we właściwym kierunku, ale podkreślił jednocześnie, iż o wynikach spotkania media zostaną oficjalnie poinformowane dopiero jutro po zakończeniu rozmów.
W trakcie dzisiejszej rundy dyskutowano o współpracy w sferze zwalczania terroryzmu, o handlu narkotykami, możliwości wprowadzenia ułatwień wizowych i o współpracy w dziedzinie humanitarnej.
Obserwatorzy przewidują, że najtrudniejsze kwestie w jutrzejszych rozmowach dotyczyć będą wyjaśnienia kulis kilku zamachów terrorystycznych, o których przygotowanie obie stolice oskarżają się wzajemnie.
Oceniając obecne relacje indyjsko-pakistańskie generał Ashok Mehta, ekspert od spraw bezpieczeństwa z New Delhi zauważa: "Najbardziej istotnym problemem z indyjskiego punktu widzenia jest terroryzm. To problem, który zakłóca relacje pomiędzy dwoma krajami."
Stosunki pomiędzy Indiami a Pakistanem, krajami posiadającymi broń jądrową, mają zasadnicze znaczenie dla bezpieczeństwa w Azji Południowej i współpracy regionalnej w rozwiązaniu kryzysu afgańskiego.