Irak/ Nowy plan odbudowy kraju
- Diana Krawiec
Na piątkowej konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych wiceprezydent Iraku Adel Abdul-Mahdi przedstawił ekonomiczno-polityczny projekt reform swego kraju. Zakreślił również kształt państwowych gwarancji, dotyczących m.in. bezpieczeństwa, praworządności, ochrony praw człowieka i działań rządu zmierzających do rozprawienia się z korupcją.
Zaprezentowany przez Adela Abdula-Mahdiego pięcioletni pakiet reform gospodarczych, zawiera przede wszystkim zapewnienia o przyjęciu przez iracki parlament przepisów prawnych, umożliwiających podział dochodów z przemysłu paliwowego pomiędzy poszczególne regiony.
W pakiecie znajdują się również: plan wzrostu napływu zagranicznych inwestycji, projekt budżetu, w którym w porównaniu z rokiem 2006, wydatki na edukację i opiekę zdrowotną zostałyby podwojone, przewidywania dotyczące wzrostu gospodarczego, który w 2007 roku miałby osiągnąć 15,4 %, jak i zamierzenia podwojenia, do roku 2011, wydobycia i dochodów z eksportu ropy naftowej.
Zdaniem wiceprezydenta, Irak zyskałby w ten sposób na wydatki państwowe dodatkowe 50 miliardów dolarów.
Propozycje rządu obejmują również inicjatywę „narodowego pojednania”, wprowadzenie przepisów prawnych umożliwiających amnestię dla partyzantów, którzy dobrowolnie wyrzekną się użycia przemocy i utworzenie komisji ochrony praw człowieka.
Projekt ten został opracowany niedługo po tym jak w czerwcu 2006 roku stanowisko szefa rządu irackiego, objął Nouri al-Maliki. Nad kształtem propozycji pracowali zarówno członkowie irackiego rządu jak i funkcjonariusze ONZ.
„Wyzwania, które stoją przed Irakiem są ogromne. Jestem pewien, że zgodzicie się ze mną, iż nie możemy w takiej sytuacji zostawić tego kraju osamotnionego”, apelował do zebranych Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon. Celem zwołanej konferencji było umożliwienie irackiemu rządowi zaprezentowania przedstawicielom zgromadzonych państw, kalendarza legislacyjnego, planów zmian budżetowych i ustalenie daty nowej konferencji tak, aby kraje te miały okazję zastanowić się nad ewentualnym, finansowym wsparciem dla Iraku.
Przewodniczący grupy funkcjonariuszy ONZ pracujących nad pakietem reform, Ibrahim Gambari, poinformował, że jak do tej pory zgłosiło się kilka krajów, które gotowe są umorzyć iracki dług w wysokości 4 bilionów dolarów.
Na podstawie: BBC, CNN, Guardian Unlimited