Irak/ Saddam Husajn oskarżony o ludobójstwo
Specjalny Iracki Trybunał ogłosił, że byłemu prezydentowi Iraku zostanie postawiony zarzut ludobójstwa irackich Kurdów. Zarzut ten dotyczy przeprowadzonej w latach 80-tych kampanii przeciwko powstańcom kurdyjskim. Światowe organizacje praw człowieka podają liczbę 180 tysięcy ofiar tej kampanii.
Zarzut popełnienia zbrodni ludobójstwa zostanie postawiony też 6 współpracownikom Saddama Husajna, między innymi byłemu sekretarzowi generalnemu Regionu Północnego Alemu Hassanowi al-Majid znanemu również, po ataku gazowym na miejscowość Halabja w 1988 roku, jako „Chemiczny Ali”.
Proces Husajna rozpoczął się 19 października 2005 roku. Do tego celu powołany został specjalny trybunał, któremu przewodniczy Szalam Szalabi. Statut trybunału gwarantuje przestrzeganie zasady „domniemania niewinności” a nad przebiegiem procesu czuwa grupa obserwatorów Amnesty International, która ma gwarantować przeprowadzenie sprawiedliwego postępowania sądowego. Warto zaznaczyć, że sądownictwo w Iraku w latach 1979 – 2003 znajdowało się pod rządową kontrolą.
Husajnowi postawiono zarzut spowodowania masakry w kurdyjskiej wiosce Dudżail i zamordowania 143 osób. Oskarżyciele mają za zadanie udowodnić, że Saddam był odpowiedzialny za masakrę, torturowanie ludności a także zamordowanie 143 szyitów w więzieniu Abu Ghraib. Wszystkie dowody świadczą o tym, że Husajn osobiście wydawał rozkazy podlegającym mu siłom zbrojnym w czasie tej i innych kampanii. Proces trwa do dziś a Saddamowi grozi kara śmierci.
Jak poinformował rzecznik Trybunału Read al-Juhi: śledztwo w nowej sprawie zostało zakończone, a drugi proces dotyczący „Kampanii Anfal” i zbrodni ludobójstwa rozpocznie się gdy tylko sędziowie trybunału zapoznają się z tysiącami dokumentów zawierającymi między innymi relacje naocznych świadków.
Źródła podają, że w czasie kampanii przeciwko irackim Kurdom w latach 1987-89 w około 4 500 miejscowościach w wyniku ofensywy lądowej, bombardowań, użycia broni chemicznej, masowych deportacji i w obozach koncentracyjnych zginęło 180 tysięcy ludzi.
Procesy dotyczące naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego a w szczególności zbrodni ludobójstwa należą do najtrudniejszych spraw rozpatrywanych w sądach. Do tego celu powoływano specjalne Międzynarodowe Trybunały na przykład do spraw Ruandy czy Sierra Leone. Można się spodziewać, że wyrok w sprawie „Kampanii Anfal” zapadnie nawet za kilka lat. Nie ma jednak żadnych przeszkód, by w tym czasie trwały inne procesy i pojawiały się nowe oskarżenia pod adresem Saddama Husajna, które mogłyby unaocznić skalę tragedii z jakimi zmagała się ludność cywilna Iraku podczas jego prezydentury.
Na podst. BBC, Al-jazeera, Guardian, SooToday.com, Bloomberg.com