Iran/ Teheran zaprosił oenzetowskich inspektorów
Teheran jest gotów przyjąć grupę inspektorów, która ma zbadać irański program atomowy, ogłosiła w poniedziałek (25.06) Melissa Fleming, rzecznik Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA). Ma to uchronić Iran przed nałożeniem kolejnych sankcji.
„Wyślemy inspektorów tak szybko, jak to będzie możliwe”- oświadczył Mohammed ElBaradei, szef IAEA, po spotkaniu z Alim Laridżanium, szefem Irańskiej Agencji Atomowej. Oferta Iranu nadeszła tuż przed spotkaniem Rady Bezpieczeństwa, na którym ma zapaść decyzja o wprowadzeniu kolejnego, trzeciego pakietu sankcji. Propozycja Teheranu, jak twierdzą dyplomaci, ma wywrzeć presję na Biały Dom i jego sojuszników, aby złagodzili swoje stanowisko w kwestii programu atomowego.
Stany Zjednoczone są sceptyczne wobec posunięcia Teheranu. Rosja natomiast zadeklarowała pełne poparcie dla działań IAEA i zgodzi się na sankcję jedynie wówczas, kiedy zawiodą wszystkie inne możliwości rozwiązania problemu irańskiego programu nuklearnego. Rada Bezpieczeństwa ONZ chce aby Iran wstrzymał wzbogacanie uranu, zatrzymał budowę reaktora atomowego i zobowiązał się do pełnej współpracy z inspektorami IAEA.
W sobotę Laridżani spotkał się z Javierem Solaną, szefem unijnej dyplomacji. Irański dyplomata poprosił o sto dwadzieścia dni na odpowiedź na wszelkie zapytania inspektorów agencji. Solana, mający poparcie Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii – odpowiedział, że to zdecydowanie za długo – „raczej kilka tygodni, nie za wiele”.
Iran ukrywał swój program atomowy przed światem do 2003 roku. Teheran zapewnia, że jego celem jest jedynie produkcji energii i że jest on zgodny z Traktatem o Nieproliferacji Broni Jądrowej (NPT) z 1968 roku. IAEA chce poznać dokumentację programu, jego historię, zbadać wszelkie ośrodki związane z programem, a także wyjaśnić zaangażowanie sfer wojskowych w proces wzbogacania uranu, co może świadczyć, według agencji, o rozpoczęciu konstrukcji głowicy atomowej.
Do tej pory Rada Bezpieczeństwa nałożyła na Republikę Islamską dwa dość łagodne pakiety sankcji.
Na podstawie: reuters.com, nytimes.com, irna.ir,