Izrael gotów do rozmów pokojowych z Syrią
Od pewnego czasu sytuacja w regionie zaostrza się. Przyczyniły się do tego nie tylko załamanie procesu pokojowego z Palestyńczykami, ale również wsparcie finansowe i militarne Iranu i Syrii dla Hezbollahu, z którym Izrael toczył wojnę w 2006 roku. Wybrany na kolejną kadencję prezydent Islamskiej Republiki Iranu- Mahmud Ahmadinedżad w przeszłości groził Izraelowi „wymazaniem z mapy świata” i nadal rozwija program nuklearny mimo sprzeciwu opinii międzynarodowej.
Na Bliskim Wschodzie pojawiło się widmo wyścigu zbrojeń. Kilka dni temu Izraelskie Siły Powietrzne wyraziły chęć zakupu najnowocześniejszego na świecie myśliwca przewagi powietrznej F-22 Raptor w odpowiedzi na, wciąż niezrealizowany, zakup przez Iran systemu przeciwlotniczego S-300.
Zarówno Stany Zjednoczone jak i Unia Europejska chcą zapobiec destabilizacji regionu. Dlatego w ostatnich miesiącach Bliski Wschód znalazł się w centrum zainteresowania USA i państw Unii Europejskiej. W czerwcu w krajach arabskich przebywał prezydent USA Barack Obama. Na początku lipca prezydent Republiki Francuskiej gościł premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Obecnie z wizytą na Bliskim Wschodzie przebywa przedstawiciel niemieckiego rządu.
Jerozolima jest pierwszym przystankiem w dwudniowej podróży ministra Steinmeiera po Bliskim Wschodzie. Po zakończeniu wizyty w Izraelu, minister uda się do Damaszku a potem do Libanu. Wizyta Steinmeiera na Bliskim Wschodzie cieszy się szerokim zainteresowaniem niemieckich mediów.
Na nadzwyczajnym kongresie SPD, który miał miejsce 18 października 2008 roku Steinmeier został wybrany jako oficjalny kandydat tej partii na urząd kanclerski w nadchodzących wyborach parlamentarnych, zaplanowanych na 27 września b.r.
Na podstawie: haaretz.com, jpost.com, ynetnews.com, bbc.co.uk, thelocal.de, independent.co.uk