Proces przeciwko dżihadyście w Niemczech
- Marek Połoński
W poniedziałek 15 września b.r. rozpoczął się pierwszy w Niemczech proces sądowy przeciwko obywatelowi Niemiec, który przystąpił do bojowników Państwa Islamskiego na terenie Syrii. Kreshnik Berisha to urodzony we Frankfurcie 20 – latek z rodziny emigrantów z Kosowa. Został oskarżony o przynależność do międzynarodowej organizacji terrorystycznej, za co mu grozi kara dziesięciu lat pozbawienia wolności.
Zgodnie z nowymi przepisami Sąd zaproponował oskarżonemu łagodniejszą karę w zamian za podjęcie współpracy z wymiarem sprawiedliwości. Obrońca oskarżonego poinformował, że oskarżony odpowie na propozycję Sądu do końca tygodnia.
Berisha, który w młodości należał do lokalnego klubu żydowskiego, poznał się z grupa młodych muzułmanów, którzy zradykalizowali go, po czym przeszedł podstawowe szkolenie na terenie Niemiec. W lipcu 2013r. wraz z innymi bojownikami przez Turcję udał się do Syrii, aby przyłączyć się do fundamentalistów walczących w szeregach ISIS. W grudniu 2013 roku z nieznanych jeszcze służbom powodów powrócił Niemiec. Zatrzymany został na lotnisku w Frankfurcie.
Niemieckie prawo zakazuje od ubiegłego piątku wszelkiej działalności związanej z ISIS i Państwem Islamskim – w tym wywieszania flag i noszenia ubrań z oznaczeniami ISIS. Niemiecki minister obrony Thomas de Maziere powiedział, że ISIS jest zagrożeniem dla europejskiego bezpieczeństwa w tym również dla Niemiec. Zakaz jest skierowany do terrorystów którzy nadużywają swojej religii do celów terrorystycznych. Demokracja w Niemczech jest dobrze chroniona i nie ma w niej miejsca dla terrorystów – dodał minister.
Wolfgang Bosbach z CDU powiedział telewizji ARD, że zakaz nie będzie stały, ale zostanie utrzymany przez pewien czas. Dodał też, że orzeczenie sądu nie jest konieczne aby sąd uznał tą organizację za terrorystyczną. Szef niemieckiej policji Rainer Wendt uznał zakaz za „właściwy i konieczny” – gdyby nie został wprowadzony na niemieckich ulicach można byłoby wkrótce zobaczyć wiele flag ISIS.
CIA informuje, że ISIS ma już ponad 30 tys. bojowników w Iraku i Syrii. W ich szeregach są również obywatele niemieccy. Młodzi Arabowie nie mogąc znaleźć swego miejsca w niemieckim społeczeństwie są bardzo podatni na nauki salafitów – radykalnych nauczycieli promujących skrajne podejście do islamu i szariatu. Zdaniem niemieckich służb wywiadowczych na terenie Iraku i Syrii w szeregach IS walczy około 400 obywateli niemieckich.
Na podstawie: ARD, FAZ, France24