Turcja: Premier Pakistanu zacieśnia stosunki dwustronne
Głównymi tematami rozmów przebywającego z wizytą w Turcji premiera Pakistanu Yousufa Razy Gilaniego z premierem Recep Tayyip Erdoganem będą sprawy gospodarcze oraz kwestia Afganistanu.
Gilani drugiego dnia swojej wizyty w Turcji (7.12) przemawiał przed tureckim Wielkim Zgromadzeniem Narodowym. „Cywilizacje Turcji i Pakistanu od wieków czerpały korzyści z dwustronnych kontaktów. W XXI w. Pakistan chce wznieść je na wyższy poziom” powiedział.
Premier Pakistanu oznajmił, że zacieśnienie współpracy powinno nastąpić na poziomie politycznym, gospodarczym, kulturalnym i bezpieczeństwa. Służyć temu powinno nawiązanie bliskiej współpracy parlamentów obu krajów, a także utworzenie Rady Współpracy Wysokiego Szczebla (HLCC), która doskonałe relacje polityczne ma przełożyć na poziom gospodarczy. Celem jest przekroczenie w 2012 r. poziomu 2 miliardów USD dwustronnej wymiany handlowej.
Gilani dużo czasu poświęcił, by podziękować Turcji za pomoc okazaną podczas tegorocznej powodzi, jaka nawiedziła jego kraj. Pogratulował jej również przeprowadzenia udanych reform konstytucyjnych, nazywając je źródłem inspiracji dla Pakistanu. Podkreślił, że priorytetami jego kraju są obecnie reformy ekonomiczne oraz zacieśnianie wewnątrz- i międzyregionalnej współpracy rozwojowej.
Cała wizyta przebiega w niezwykle przyjaznej atmosferze, miało także miejsce dwustronne odznaczenie się medalami. „Jinnah Cadesi w Ankarze i Ataturk Avenue w Islamabadzie mogą dzielić tysiące mil, ale nic nie dzieli naszych serc. Jesteśmy jednym narodem, żyjącym w dwóch państwach” oznajmił premier Pakistanu. Ostatniego dnia wizyty Gilani ma spotkać się z przedstawicielami tureckiego biznesu oraz otrzymać honorowy doktorat na Uniwersytecie Marmara.
Wizyta zbiegła się w czasie z dwoma zamachami bombowymi w Pakistanie, wymierzonymi w przedstawicieli rządu w Islamabadzie. Być może w odniesieniu do tych wydarzeń premier Erdogan wspomniał o wielkim poświęceniu Pakistanu w walce z terroryzmem.
Pakistan i Turcja starają się kontynuować dobre wzajemne stosunki, wyrosłe jeszcze pomiędzy Imperium Ottomańskim i indyjskimi muzułmanami. Zbliżenie na linii Ankara – Islamabad wpisuje się w obserwowane od pewnego czasu ochłodzenie stosunków pomiędzy Turcją i Izraelem oraz jednoczesne otwarcie Turcji w kontaktach z krajami muzułmańskimi, w tym jedynym wspólnym sąsiadem – Iranem. Stosunki z Iranem są kluczowe w kwestii zbliżenia ekonomicznego Turcji z Pakistanem, ponieważ przez jego terytorium przebiega jedyny lądowy szlak transportowy.
Źródła: dawn.com, xinhuanet.com, earthtimes.org