Turcja za wejściem w życie porozumienia atomowego z Iranem
Pomimo kolejnego pakietu sankcji międzynarodowych przeciwko Teheranowi, porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego przyjęte w maju przez Brazylię i Turcję oraz Iran wymaga szybkiego wejścia w życie - oświadczył w czwartek (29.7) szef tureckiego MSZ Ahmet Davutoglu.
W wywiadzie dla telewizji CNN minister spraw zagranicznych Turcji przypomniał, że dalsze, oficjalne negocjacje trójstronne w sprawie implementacji tzw. Deklaracji Teherańskiej z 17 maja br. odbędą się we wrześniu br. "Obecnie nad praktyczną realizacją zasad porozumienia pracują grupy eksperckie z naszych krajów. Podkreślam, że nasze majowe porozumienie jest wciąż ważne, pomimo kroków podjętych przez ONZ" - poinformował Davutoglu.
Szef tureckiej dyplomacji dodał, że twarda postawa Ankary sprzeciwiająca się uchwaleniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ czwartego już pakietu sankcji międzynarodowych przeciwko rozwijającemu swój program nuklearny Iranowi nie spowodowała napięć w relacjach turecko-amerykańskich oraz w stosunkach z innymi partnerami z NATO. Po wielu miesiącach dyplomatycznych uzgodnień, nowy pakiet sankcji przeciwko Iranowi został uchwalony 8 czerwca br. Sankcje zabraniają sprzedaży Iranowi ośmiu rodzajów broni konwencjonalnej, włączając w to śmigłowce bojowe oraz rakiety balistyczne. Na podstawie rezolucji RB ONZ możliwe będzie również zatrzymywanie i kontrolowanie statków zmierzających do irańskich portów.
Wprowadzenia nowych sankcji nie poparły zarówno Brazylia jak i Turcja. Obydwa kraje mają status niestałych członków RB ONZ.
17 maja Iran wraz z Brazylią i Turcją podpisały w Teheranie deklarację, na mocy której Irańczycy zobowiązali się do przekazania Turkom ponad 1200 kg nisko wzbogaconego uranu w zamian za 120 kg wysoko wzbogaconego surowca, który trafi do irańskich eksperymentalnych reaktorów jądrowych, produkujących energię elektryczną oraz izotopy promieniotwórcze, wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu radiologicznym. W opinii przywódców trzech krajów, porozumienie może zakończyć międzynarodowe napięcie wokół irańskiego programu atomowego. Teheran konsekwentnie utrzymuje, iż ma on charakter ściśle cywilny, Zachód z kolei oskarża, iż strategia posiada ukryte cele wojskowe.
Na podstawie: irna.ir, farsnews.ir
Na zdjęciu: podpisanie brazylijsko-irańsko-tureckiego porozumienia w sprawie programu atomowego Iranu, Teheran, maj br., za: mfa.gov.ir