Włochy i Rosja oczekują wypełnienia atomowych obietnic przez Iran
Ministrowie spraw zagranicznych oraz obrony Włoch i Rosji zaapelowali dzisiaj (20.5) do władz w Teheranie, aby jak najszybciej przekazały wyniki niedawno podpisanego porozumienia nuklearnego z Brazylią i Turcją do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA).
Po podpisanej w miniony poniedziałek (17.5) przez prezydentów Mahmuda Ahmadineżada, Luiza Inacio Lula da Silvę oraz premiera Turcji Recepa Teyyip Erdogana wspólnej deklaracji w sprawie praw narodów do rozwijania pokojowego programu jądrowego, Iran zobowiązał się do przekazania Turcji 1200 kg nisko wzbogaconego uranu, za który otrzyma gotowe paliwo do doświadczalnego reaktora jądrowego znajdującego się na wyspie Kisz w Zatoce Perskiej.
Przy okazji dwustronnego spotkania w Rzymie dotyczącego omówienia najważniejszych problemów międzynarodowych i stosunków NATO-Rosja, szefowie dyplomacji Włoch i Rosji Franco Frattini i Siergiej Ławrow wraz z ministrami obrony obydwu krajów Ignacio La Russą i Anatolijem Sierdiukowem zwrócili się do irańskich władz z prośbą o pilne przekazanie wyników porozumienia z Brazylia i Turcją do najważniejszej agendy ONZ zajmującej się monitorowaniem globalnej polityki nuklearnej - Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
"Oczekujemy, że Iran całkowicie wypełni podjęte zobowiązania i zwróci się w tej sprawie w pisemnej formie do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, tak, aby procedura wymiany uranu na gotowe paliwo jądrowe mogła zostać rozpoczęta. Po podpisaniu trójstronnego porozumienia irańsko-brazylisko-tureckiego pojawiła się nareszcie szansa rozwiązania problemu rozwijania przez Iran programu atomowego" - stwierdziili we wspólnym komunikacie Frattini i Ławrow.
Jednocześnie, szef rosyjskiego MSZ zaznaczył, że w związku z zawartym porozumieniem istnieje też możliwość konsensusu wśród krajów wchodzących w skład tzw. Grupy 5+1 (5 stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Wlk. Brytania, Francja, Rosja, Chiny oraz Niemcy) w sprawie kolejnego pakietu międzynarodowych sankcji wobec Iranu. Jak do tej pory Rosja i Chiny podkreślały, iż wprowadzenie antyirańskich sankcji przez RB ONZ będzie ostatecznością, a społeczność międzynaodowa powinna skoncetrować się na znalezieniu politycznego rozwiązania irańskiego problemu atomowego.
"Respektując stanowisko innych członków Grupy 5+1 wciąż wierzymy, że w kwestii Iranu możemy osiągnąć kompromis. Uważamy też, że dyskusje toczone w łonie ONZ nie powinny wstrzymywać procesu wymiany irańskiego uranu na paliwo jądrowe" - dodał Siergiej Ławrow.
Grupa 5+1 rozpoczęła dyskusję nad tekstem nowej rezolucji RB ONZ w sprawie sankcji wobec Iranu w drugiej połowie kwietnia br.
Zachód od dłuższego czasu oskarża Teheran, iż prowadzony przez niego pokojowy program pozyskiwania energii jądrowej oraz izotopów promieniotwórczych wykorzystywanych w medycynie stanowi kamuflaż dla badań wojskowych. Irańskie władze zdecydowanie odrzucają te sugestie i w ostatnich miesiącach intensywnie zabiegały na arenie międzynarodowej o akceptację wymiany nisko wzbogaconego uranu na gotowe paliwo jądrowe. Poniedziałkowe (17.5) porozumienie jądrowe przywódców Iranu, Brazylii i Turcji zostało wstępnie z zadowoleniem przyjęte przez ONZ.
Na podstawie: xinhuanet.cn, esteri.it, rian.ru
Na zdjęciu: szefowie MSZ Rosji i Włoch podczas jednego ze spotkań, za: esteri.it