ZEA: Nowy rurociąg ominie cieśninę Ormuz
15 lipca 2012 roku otwarto nowy rurociąg, omijający cieśninę Ormuz. Wobec niestabilnej pozycji Iranu na arenie międzynarodowej wydarzenie to będzie miało duże znaczenie dla światowych rynków ropy naftowej i gazu ziemnego.
Otwarty dzisiaj rurociąg Zjednoczone Emitary Arabskie zaczęły budować w 2008 roku, natomiast pełną przepustowość uzyska on w sierpniu br. Dzisiaj przesłano pierwszą partię surowca w ilości 500 tysięcy baryłek ropy naftowej. Pełna przepustowość wyniesie 1,8 miliona baryłek dziennie (produkcja ZEA: 2,5 miliona baryłek dziennie). Rurociąg ma 370 kilometrów długości. Omija on ważną dla transportu surowców energetycznych Cieśninę Ormuz. Jest to ważne o tyle, że Iran wielokrotnie groził zamknięciem tej jedynej drogi morskiej do transportu surowców z państw Zatoki Perskiej.
Rurociąg prowadzi z zachodniej części ZEA aż do wschodniego wybrzeża, drogą lądową. W Fujairah surowiec jest ładowany na tankowce eksportujące go do odbiorców. Cały proces odbywa się z ominięciem cieśniny Ormuz. Należy jednak pamiętać, że rurociąg nie stanowi rozwiązania problemu nieprzewidywalności Iranu. Państwa jak Katar, Kuwejt czy Arabia Saudyjska w dalszym ciągu są zmuszone transportować ropę i gaz przez cieśninę, co uzależnia eksport ich surowców od posunięć Iranu.
Na podstawie: aljazeera.com, bbc.co.uk