Bałkany/ Putin zapowiedział pomoc energetyczną dla regionu
Występując na szczycie energetycznym państw bałkańskich w Zagrzebiu Władimir Putin oświadczył, iż "Rosja jako jeden ze światowych liderów w wydobyciu ropy i gazu jest gotowa zrobić wszystko, co tylko możliwe, by rozwiązać problemy energetyczne regionu".
Rosyjska pomoc ma uwzględniać "równowagę interesów i odpowiedzialności dostawców, państw tranzytowych i konsumentów surowców energetycznych". Dodał, iż Rosja jest zainteresowana w "dalszym wykorzystaniu możliwości tranzytowych regionu oraz budową podziemnych magazynów gazu".
W swoim wystąpieniu Putin wskazał przykłady współpracy między Rosją a państwami bałkańskimi. Wśród najważniejszych wymienił podpisane w grudniu 2006 roku porozumienie między Gazpromem a rządem Serbii o budowie gazociągu, przetarg na wyposażenie bułgarskiej elektrowni atomowej wygrany przez "Atomstrojeksport" czy inwestycje koncernu "Łukoil", które osiągnęły sumę 1,5 mld dolarów. Istotnym dla Rosji projektem jest także budowa Transbałkańskiego rurociągu (od portu Burgas w Bułgarii do Aleksandropolis w Grecji). Miałby on transportować ropę z basenu Morza Kaspijskiego na rynek śródziemnomorski.
Rosyjski prezydent podkreślił, iż zauważalne jest rosnące zaangażowanie państw regionu w procesie integracji europejskiej. Dlatego też Rosja, wraz z Unią Europejską, chce zacieśniać relacje z państwami bałkańskimi. Charakter współpracy ekonomicznej ma na celu przekształcenie Bałkanów "w region stabilny i bezpieczny".
Uczestnicy szczytu energetycznego podpisali również wspólną deklarację. Wskazano w niej, iż surowce energetyczne powinny być dostępne dla wszystkich i na zasadach rynkowych. Żadne z państw nie powinno wykorzystywać energii lub surowców energetycznych jako środka do osiągnięcia celów politycznych lub wywierania jakichkolwiek nacisków.
Ważnym zadaniem i krokiem do przyszłej integracji z europejskim rynkiem wewnętrznym ma być "stworzenie regionalnego rynku, który zapewni dostawy surowców po dostępnych cenach, będzie wspierać inwestycje i konkurencję rynkową". Z kolei w polityce długoterminowej kluczowym punktem są alternatywne źródła energii, takie jak energia słoneczna, energia wiatru czy bioenergia.
W deklaracji wspomniano także o energii atomowej. Odniesiono się do prób "forsowania zaprzestania jej produkcji", określając, iż "mogłoby to mieć poważne negatywne konsekwencje dla rozwoju gospodarczego i politycznej stabilności wielu państw".
Szczyt energetyczny w Zagrzebiu odbył się w niedzielę (24.05) z inicjatywy prezydenta Chorwacji, Stjepana Mesicia. W spotkaniu wzięli udział przywódcy państw Europy Południowo-Wschodniej (Albanii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Rumunii, Serbii, Słowenii i Czarnogóry), prezydent Rosji, przedstawiciele Unii Europejskiej oraz OPEC.
Na podstawie: gazeta.ru, kremlin.ru, rian.ru