Białoruś zaproszona do Partnerstwa Wschodniego?
Przedstawiciele dyplomacji brytyjskiej zapowiedzieli w środę (18.2), że UE wkrótce podejmie decyzję w sprawie ewentualnego zaproszenia Białorusi do programu Partnerstwa Wschodniego i udziału jej delegacji na unijnym szczycie w Pradze.
O zbliżającej się decyzji UE w sprawie dalszego rozwoju relacji z Mińskiem poinformował podczas konferencji prasowej w białoruskiej stolicy ambasador Wielkiej Brytanii Nigel Gould-Davies. Według Brytyjczyka, kwestia udziału Białorusi w "Partnerstwie Wschodnim" zostanie rozpatrzona podczas zaczynającego się jutro (19.3) w Brukseli dwudniowego roboczego szczytu szefów unijnych rządów.
Gould-Davies podkreslił, że w przypadku zaproszenia konkretnego kraju do udziału w unijnym programie zasadniczo wystarczy zgoda ministrów spraw zagranicznych UE. W przypadku decyzji o tak istotnym znaczeniu politycznym, musi ona jednak zapaść na szczeblu najwyższych przywódców Unii. Szefowie unijnej dyplomacji spotkają się z kolei na poczatku przyszłego tygodnia. W wypadku wcześniejszej, pozytywnej opinii premierów, ich zgoda na dołączenie Białorusi do Partnerstwa Wschodniego byłaby już tylko formalnością. Równolegle z decyzją w sprawie Partnerstwa Wschodniego ma także zostać podjęta kwestia zaproszenia delegacji Białorusi na szczyt UE w Pradze, który odbędzie się 7 maja br. W chwili obecnej nie jest jeszcze pewne, czy do stolicy Czech mógłby przybyć sam prezydent Aleksandr Łukaszenko czy też delegacja członków białoruskiego rządu.
Dyplomata zapewnił jednocześnie, że Londyn "chce widzieć Białoruś w Partnerstwie Wschodnim na zasadach pełnoprawnego uczestnika".
Tego samego dnia (18.3) o poparciu dla zaproszenia Białorusi do Partnerstwa Wschodniego poinformował także ambasador Ukrainy w Mińsku Ihor Lichowyj. "Białoruś może liczyć na nasze szczególne wsparcie w tych kwestiach. Partnerstwo Wschodnie umożliwia wszystkim uczestniczącym w nim państwom wypracowanie uniwersalnych zasad utrzymywania relacji gospodarczych i handlowych. Dla Białorusi i Ukrainy, program ten może także pomóc w dalszym uproszczeniu, lub nawet w całkowitej likiwdacji reżimu wizowego z krajami UE" - uważa ukraiński ambasador.
Projekt Partnerstwa Wschodniego, opracowany przez Polskę i Szwecję został oficjalnie zatwierdzony przez UE w grudniu ub. r. Jego celem jest wzmocnienie wschodniego filaru polityki zagranicznej UE w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa (ENP). Częścią programu będą specjalne preferencje handlowe (podpisanie umowy o wolnym handlu oraz traktatów stowarzyszeniowych z UE), ułatwienia wizowe oraz znacznie zwiększenie (o ponad 600 mln euro) unijnej pomocy finansowej. Obok Białorusi, innymi potencjalnymi krajami, do których program jest adresowany są: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia i Ukraina. Od samego początku ogłoszenia projektu, władze Białorusi wykazują duże zainteresowanie uczestnictwem w nowym unijnym programie.
Na podstawie: tut.by, interfax.by, belapan.by