Biszkek: spotkanie Szanghajskiej Organizacji Współpracy
W piątek (13.09) w stolicy Kirgizji, Biszkeku, spotkali się liderzy Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW). Liderzy Rosji, Chin, Kirgizji, Kazachstanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu omówili problemy światowego bezpieczeństwa i perspektywy rozwoju organizacji w ciągu najbliższych 12 lat.
Jednym z kluczowych tematów szczytu była sytuacja w Syrii. Jak podkreślił prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, już teraz zauważalne są rezultaty wysiłków dyplomatycznych mających na celu rozwiązanie problemu syryjskiego. "Podjęte w ostatnim czasie wysiłki dyplomatyczne pozwoliły zmniejszyć ryzyko bezpośredniej operacji wojskowej. Duże znaczenie w tym kontekście ma podejmowanie inicjatyw związanych z przeprowadzeniem międzynarodowej kontroli broni chemicznej w Syrii. Dochodzą do nas informacje o tym, iż przedstawiciel Syrii przy ONZ oświadczył, że kraj ten od dziś stanie się pełnoprawnym uczestnikiem Konwencji o zakazie broni chemicznej" - stwierdził rosyjski prezydent.
W trakcie spotkania omówiono również kwestie rozwoju ekonomicznego Afganistanu, posiadającego status obserwatora Szanghajskiej Organizacji Współpracy, oraz zagadnienia spodziewanych skutków wycofania wojsk międzynarodowych z kraju. "Wyrażam nadzieję, że planowane w Afganistanie wybory prezydenckie wpłyną na stabilizację w kraju" - podkreślił uczestniczący w spotkaniu prezydent Afganistanu Hamid Karzaj. Afgański lider wyraził również nadzieję na dalszy rozwój wzajemnych relacji z Rosją i innymi państwami Szanghajskiej Organizacji Współpracy.
Ekonomiczna część szczytu skoncentrowała się na dwóch kluczowych kwestiach: rosyjskiej propozycji, dotyczącej utworzenia funduszu rozwoju państw SOW oraz propozycji chińskiej - o utworzeniu banku rozwoju organizacji.
Na podstawie: www.ruvr.ru, RIA Novosti