Putin do UE: europejskie aspiracje Ukrainy to kwestia gospodarcza
W cieniu kijowskich wydarzeń przewodniczący Komisji i Rady Europejskiej przyjęli w Brukseli prezydenta Putina. Wyjątkowo krótki szczyt Unia - Rosja uwidocznił ochłodzenie stosunków.
W trakcie wyjątkowo krótkiego, bo trwającego zaledwie jeden dzień, 32. szczytu Unia Europejska - Rosja, który odbył się 28 stycznia br. w Brukseli, prezydent Putin stwierdził, że tzw. kwestia ukraińska nie wniosła wielkich zmian do planu obrad i zagadnienie to wpisało się w ogólny unijno-rosyjski dialog na temat kierunków rozwoju Partnerstwa Wschodniego.
– Rzeczywiście poświęciliśmy dużo uwagi zagadnieniu Partnerstwa Wschodniego i w związku z tym rozmawialiśmy również o Ukrainie, jednak tylko jako o jednym z państw, które znajdują się w trakcie konsultacji związanych z tym projektem – ocenił Putin. Zarazem jednak podkreślił, iż kwestię europejskich aspiracji Ukrainy należy traktować jako zagadnienie gospodarcze, nie zaś polityczne i z tego punktu widzenia obawy Rosji, będącej największym partnerem handlowym Ukrainy, są w pełni zrozumiałe. Rosyjski prezydent dodał również, iż strona rosyjska nie będzie ponownie rozpatrywać porozumień finansowych i energetycznych zawartych w ostatnich tygodniach z Ukrainą, nawet w przypadku dojścia do władzy opozycji.
Prezydent Władimir Putin wyliczył sprawy dzielące Brukselę i Moskwę, wyraził jednak przekonanie, że dialog na temat współpracy wizowej, walki z terroryzmem oraz rozwiązania sytuacji na Ukrainie będzie kontynuowany. Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barosso podkreślił, że współpraca unijno-rosyjska jest zbyt istotna i wielowątkowa, by przemilczeć różnice zdań w wielu istotnych dla Europy kwestiach.
Do problematycznych kwestii w stosunkach UE-Rosja Putin zaliczył również politykę antydumpingową Unii, wzrastającą konkurencję w sektorze metalurgicznym i chemicznym oraz spór dotyczący tzw. trzeciego pakietu energetycznego. Zarazem rosyjski prezydent podkreślił istotną wspólnotę unijno-rosyjskich interesów w szeregu obszarów: współpracy w sferze zaawansowanych technologii, lotnictwa oraz kosmonautyki.
Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso ocenił, iż szczyt był doskonałą okazją do refleksji nad naturą i kierunkami rozwoju strategicznego partnerstwa Unii i Rosji. Dodał również, iż w relacjach unijno-rosyjskich nie powinno się pomijać kwestii problematycznych. "Nasze relacje i wspólne interesy są zbyt ważne, by móc pomijać różnice zdań. Musimy razem starać się zapewnić stabilność i dobrobyt na naszym kontynencie oraz tworzyć rozwiązania dla wyzwań, które stoją przed nami" - podkreślił Barroso. Szef Komisji Europejskiej odniósł się również do kwestii ukraińskiej zaznaczając, że wydarzenia na Ukrainie wywołują głębokie zaniepokojenie gremiów unijnych. Jego zdaniem użycie siły w odniesieniu do protestujących nie powinno być odpowiedzią na kryzys polityczny. Zarówno w interesie Unii Europejskiej, jak i Rosji leży wsparcie stabilizacji sytuacji politycznej w oparciu o regulacje prawne oraz poszanowanie praw człowieka.
Warto przy tym dodać, iż brukselski szczyt był już 32. spotkaniem przywódców unijnych i rosyjskich. Współpraca Unii Europejskiej i Rosji realizowana w oparciu o spotkania liderów została zapoczątkowana w 1997 roku podpisaniem Porozumienia o Partnerstwie i Współpracy (PCA), które obowiązywało do 2007 roku. Aktualnie relacje unijno-rosyjskie są zdominowane pracami nad nowym porozumieniem o partnerstwie (PCA 2).
Na podstawie: RIA Novosti, www.reuters.com, europa.eu, Interfax