Energetyka zdominowała rosyjsko- ukraińskie rozmowy
Tematem, który zdominował środową (29.04) wizytę ukraińskiej premier Julii Tymoszenko w Moskwie, była energetyka. Wraz z premierem Rosji Władimirem Putinem omówiono kwestię modernizacji systemu gazociągów, mniejszej konsumpcji gazu przez Ukrainę i zaangażowanie Rosji w rozwój sektora energii atomowej. W zakresie modernizacji i rekonstrukcji systemu gazociągów, Ukraina widzi w Rosji partnera. Tymoszenko wskazała, że ten proces "może być przeprowadzony jedynie wspólnie". Podkreśliła, że nigdy nie rozpatrywano kwestii modernizacji systemu gazociągów bez udziału Rosji. Europejskie banki zgodziły się na udzielenie kredytu na ten cel, jednak "wiadomo, że nie można eksploatować systemu bez rosyjskiego gazu".
Udział Rosji jest ważny m. in. w celu zapewnienia przepływu odpowiedniej objętości gazu dla europejskich odbiorców oraz dla realizacji wspólnych projektów rozbudowujących sieć (np. odcinka Bohorodczany-Użhorod). Tymoszenko oświadczyła, że Rosja została zaproszona do udziału w modernizacji i rekonstrukcji jako jeden z głównych partnerów.
Putin potwierdził, że były prowadzone rozmowy na temat zaangażowania Rosji, i obecnie, w mniejszym lub większym stopniu, jest to możliwe. Zaznaczył, że rozmowy o modernizacji systemu i zwiększeniu przepustowości o 60 mld metrów sześciennych bez uwzględnienia, skąd ten gaz wziąć, wymaga chociaż wstępnych rozmów z Rosją.
W zakresie dostaw gazu Ukraina prowadzi comiesięczną korektę objętości kupowanego surowca. Jak podkreśliła Tymoszenko, Ukraina kupuje mniej gazu z uwagi na kryzys, a więc też mniejsze potrzeby. Putin potwierdził, iż mimo zawarcia w kontrakcie gazowym zasady "take or pay" Rosja nie zamierza nakładać żadnych kar z uwagi na mniejszy pobór przez Ukrainę. Odpowiednie porozumienie istnieje między Gazpromem i Naftohazem.
Szeroko omówiono też plany Kijowa związane z chęcią zmagazynowania 19-20 mld metrów sześciennych gazu w podziemnych zbiornikach. Putin oświadczył, iż wartość takiego gazu wynosi obecnie 5 mld dolarów i związane z tym kwestie finansowe potrzebują szczegółowych konsultacji. Tymoszenko zaproponowała podpisane międzyrządowego porozumienia, przewidującego rozłożenie w czasie opłaty za ten gaz.
Ważnym aspektem dwustronnej współpracy jest także energetyka atomowa. Tymoszenko podkreśliła fakt podpisania porozumienia na lata 2009-2010 zapewniającego dostawy paliwa jądrowego oraz plany uzgodnienia do 15 lipca br. długoterminowego kontraktu. Ukraińska premier wyraziła nadzieję, że wspólnie z Rosją zostanie zbudowany zakład produkujący paliwo jądrowe. Dodatkowo, trwają prace nad porozumieniem międzyrządowym dotyczącym dobudowy dwóch bloków Winnickiej elektrowni atomowej. "W energetyce jesteśmy ścisłymi partnerami" podkreśliła Tymoszenko.
Putin przyznał, że relacje rosyjsko- ukraińskie przeżywają obecnie trudne czasy, wobec czego szczególnie ważny jest nieprzerwany dialog pomiędzy stronami. Odnotowane zmniejszenie wymiany handlowej wynika co prawda w dużej mierze z następstw kryzysu, skłania jednak do zniesienia barier, które mogą utrudniać wzajemną wymianę. Tymoszenko dodała ze swojej strony, że Ukraina chce prowadzić z Rosją "konstruktywne, przewidywalne i stabilne" rozmowy.
Jednym z kroków w kierunku ułatwienia komunikacji między stronami ma być podpisane porozumienie o otwarciu przedstawicielstw handlowych Rosji na terenie Ukrainy i ukraińskich w Rosji.
Na podstawie: government.ru