Gruzja może być oficjalnie oskarżona o piractwo
Międzynarodowy Trybunał Prawa Morza (ITLOS) osądzi akty piractwa dokonane na statkach zdążających do portów abchaskich, a znajdujących się jeszcze na wodach otwartych Morza Czarnego, o których dokonanie oskarża się Gruzję. Specjalny wysłannik Narodów Zjednoczonych Johan Verbke, na wczorajszym specjalnym spotkaniu, które odbyło się w abchaskim mieście Gali (niedaleko granicy z Gruzją), poświęconemu opracowaniu mechanizmów zapobiegania incydentów w gruzińsko-abchaskim konflikcie, wyraził opinię, że strona abchaska może odwołać się do jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza - podał departament międzynarodowy abchaskiego MSZ.
Wysłannik abchaskiego prezydenta Rusłan Kishmaria ponownie podniósł kwestię ustanowienia specjalnej grupy dochodzeniowej, z udziałem przedstawicieli Unii Europejskiej oraz Narodów Zjednoczonych, której zadaniem byłoby ustalenie faktów na temat przechwycenia przez Gruzję statków handlowych na wodach międzynarodowych Morza Czarnego. Jeszcze na ostatnim spotkaniu 22 września, które miało miejsce armeńskim MSZ, delegacja abchaska zażądała wydania Gruzji nakazu, by zaprzestała nielegalnych akcji na wodach międzynarodowych.
Przedstawiciele UE, a w szczególności, kierujący misją (EUMM) gen. Gilles Janvier, wyraził wolę udziału w śledztwie, za zgodą obydwu zwaśnionych stron. W ramach misji bierze udział dwóch oficerów marynarki, którzy będą w stanie wydać opinię ekspercką na temat wspomnianych incydentów. Strona abchaska zgodziła się na tę propozycję.
ECAG-Kaukaz/Osinform