Kazachstan/ Henry Kissinger z wizytą w Astanie
- Tomek Hardyk
Były sekretarz stanu USA w administracjach prezydentów Richarda Nixona i Geralda Forda, 15 października odwiedził stolicę Kazachstanu. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1973 roku przyjechał do Kazachstanu na zaproszenie prezydenta tego kraju. W ostatnim czasie w Kazachstanie gościł również były prezydent Bill Clinton, jak i obecna sekretarz stanu, Condoleezza Rice. Amerykanie rozczarowali kazachską opozycję, która nie doczekała się zdecydowanej krytyki łamania praw człowieka.
Kissinger i Nazarbajew spotkali się w Ak Orda, rezydencji Nursułtana Nazarbajewa.
Dziękując za zaproszenie, Kissinger podkreślał ważną rolę, jaką odgrywa Kazachstan w polityce międzynarodowej. „Stany Zjednoczone są pełne uznania dla procesów demokratyzacji i szybkiego rozwoju gospodarczego, jakie mają miejsce w tym kraju – powiedział Kissinger. Ze względu na położenie geograficzne jak i bogactwo w zasoby naturalne, Kazachstan jest ważnym partnerem na świecie. Pozytywne zmiany w polityczne i ekonomiczne mają również duże znaczenie dla całego regionu.”
Wszyscy amerykańscy goście podkreślali pozycję lidera przemian, jaką zajmuje ten kraj, nie tylko w Centralnej Azji, ale i wszystkich republikach byłego ZSRR. „Wierzę, że naród kazachski zasługuje na wolne wybory. Kiedy to nastąpi, Kazachstan zdoła pokonać i inne trudności”, mówiła Rice na spotkaniu ze studentami Eurazjatyckiego Uniwersytetu Narodowego im. Gumilewa w Astanie w ubiegły czwartek.
W grudniu w Kazachstanie odbędą się wybory prezydenckie, w których głównym rywalem panującego od wielu lat Nursułtana Nazarbajewa będzie najprawdopodobniej lider bloku „Za sprawiedliwy Kazachstan” Żarmachan Tujakbaj. Panuje jednak przekonanie, że opozycja jest w wyborach bez większych szans.
Materiał o wizycie Rice jeden z miejscowych niezależnych portali internetowych zatytułował „Ropa w zamian za demokrację”. Kazachska opozycja twierdzi, że demokracja i prawa człowieka zajmują w polityce Waszyngtonu wobec Astany zaledwie trzecie miejsce, za zapewnieniem sobie dostaw surowców energetycznych oraz rozwojem współpracy wojskowej.
[na podst. inform.kz, khabar.kz, navikz.net]