Kazachstan/ Nazarbajew rozmawia z narodem
- Rafał Szeleźniak
„Trzeba pracować a nie czekać na mannę z nieba” - tak odpowiedział na jedno z pytań zaniepokojonego obywatela prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew w trakcie online konferencji.
Konferencja odbyła się w czwartek (07.06) na oficjalnej stronie rządowej - portalu e.gov.kz. i cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nazarbajew na żywo odpowiadał na pytania użytkowników Internetu z Kazachstanu i z zagranicy. W trakcie konferencji zadano pytania przygotowane przez dziennikarzy oraz 30 najpopularniejszych wśród nadesłanych przez internatów. Głównym tematem konferencji był rozwój Kazachstanu i innowacje dotyczące wielu płaszczyzn gospodarki.
Pytanie otwierające dotyczyło zmniejszenia opłat za użytkowanie Internetu, oraz problemu jego monopolizacji przez Kazachtelekom, co według niektórych internautów wstrzymuje rozwój technologii informatycznych w kraju. W odpowiedzi Nazarbajew oświadczył, że obecna konferencja jest dowodem na to, że państwo rozumie znaczenie tej dziedziny. Zapewnił, że państwo dba o jej rozwój, co wyraża dostępność komputerów dla uczniów - w Kazachstanie 80 proc. szkół jest skomputeryzowanych i ma dostęp do Internetu. Prezydent zapowiedział, że na jesieni odbędą się pierwsze lekcje via-Internet.
„Bez powszechnego stosowania technologii informatycznych nie uda nam się uzyskać konkurencyjności naszej gospodarki” - oświadczył. Zapewniał, że w tym sektorze nastąpiła liberalizacja – dostęp do Internetu oferuje teraz blisko 400 firm, a taryfikację w tym roku zmniejszono o 20 proc. Państwo stawia na edukację informatyczną – niedługo zostanie uruchomionych 2,5 tysiąca klas, które będą uczyć ok. 2 milionów ludzi. W Ałma-Acie otwarto park IT, w którym kształceni są kazachscy specjaliści informatycy. Technologie komputerowe pojawiają się także w administracji państwowej, która nadrabia zaległości w tej dziedzinie, tworząc pierwsze portale internetowe i centra informacyjne organów państwowych.
Wśród pytań zadawanych przez obywateli najpopularniejszy okazał się problem pojazdów z prawostronną kierownicą, których użytkowanie zostało zabronione ze względów bezpieczeństwa. Pomimo zakazu wielu Kazachów wciąż je posiada. Nazarbajew usprawiedliwiał przepis prawny przytaczając statystyki wypadków drogowych.
Ważnym tematem była dostępności mieszkań, które dla wielu Kazachów są nieosiągalne ze względu na niskie pensje, niedostępność kredytów i brak ulg. Odpowiadając na pytania dotyczące zmiany obecnej sytuacji Nazarbajew przytoczył własne problemy mieszkaniowe, jakie dotknęły go zanim został prezydentem Kazachstanu, jednak po chwili sprostował: „Wzrost cen nieruchomości to efekty silnego rozwoju gospodarki. Podobną sytuację przeszła kiedyś Japonia. Ludzie mają pieniądze, więc popyt rośnie, a razem z nimi cena. Jeśli ludzie przestaliby kupować mieszkania, ceny od razu poszłyby w dół”.
Przypomniał, że trzy lata temu państwo rozpoczęło program budowy mieszkań, który zagwarantuje dach nad głową ponad milionowi obywateli. Natomiast nowy program na lata 2008-2010 zapewni w sumie ponad 27 milionów metrów kwadratowych, w których zamieszka ok. 300 tysięcy rodzin. Nazarbajew tłumaczył także - „Kto pracuje może kupić sobie mieszkanie bez szczególnych problemów. Średnia pensja to 400 dolarów. Jeśli dwie osoby w rodzinie pracują to uzyskają kredyt bez problemu. Trzeba pracować a nie czekać na mannę z nieba” - skomentował.
Mieszkańców Astany, którzy stanowili dużą grupę wśród zadających pytania, interesowały inwestycje w stolicy, w tym planowane z okazji jej 10-lecia. Na te pytania odpowiadał akim miasta Askar Mamin. Zmiany w mieście to przede wszystkim intensywne zadrzewianie, tworzenie kilkunastohektarowych parków. Wśród nowych inwestycji znajdą się boiska i obiekty sportowe, parkingi oraz nowa sieć kanalizacyjna. Do 2010 r. powstanie 56 przedszkoli, 40 obiektów infrastruktury transportowej, sala koncertowa i centrum kongresowe, teatr opery i baletu, muzeum historii Kazachstanu. Planowane jest wzniesienie nowych pomników oraz stworzenie nowego centrum miasta.
O reformie szkolnictwa mówił minister edukacji Żanseit Tjujmiebajew, który opisywał modernizację systemu nauczania. Planowane jest 25-krotne zwiększenie wydatków na naukę do 2012 roku oraz uruchomienie programu, który ma sprowadzić do kraju kazachskich naukowców pracujących za granicą
Pytania poruszały także lżejszą tematykę, m.in. sportu. Nazarbajew z dumą podkreślał silną pozycję, jaką zajmuje w światowej klasyfikacji hokejowa drużyna Kazachstanu. „Mamy szansę być światowym liderem” - mówił. Podkreślił, że dzięki umowie z Władimirem Putinem drużyny Kazachstanu mogą grać w mistrzostwach Rosji. Kazachstan stawia na rozwój tej dyscypliny sportowej, młodzież uczy się grać w hokeja na 218 lodowiskach. Nie zapomniał także o sukcesach, jakie odnosi żeńska drużyna. Mówił o programie rozwoju kultury fizycznej i sportu, zakładającej aktywność sportową 20 proc. populacji Kazachstanu.
Jeszcze przed konferencją nadesłano tysiące pytań do prezydenta, były one zbierane i opracowywane przez 10 dni i zostały pogrupowane według tematyki. Ich liczba w momencie rozpoczęcia konferencji wyniosła ok. 4600. W ciągu 30 dni od konferencji zostaną zaprezentowane w Internecie odpowiedzi na zadane pytania, których nie poruszono online.
Na podstawie: e.gov.kz