Kazachstan/ Terroryści zostali pokonani
Próbujący zdobyć władzę w Azji Środkowej islamscy ekstremiści zostali rozgromieni. 25 sierpnia zakończyły się ćwiczenia wojskowe „Rubież – 2006” przeprowadzone przez państwa należące do Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (z ros. ODKB). Manewry odbywały się nad Morzem Kaspijskim w rejonie mangistuaskim, w pobliżu kazachskiego miasta Aktau. Po raz pierwszy – po odwieszeniu swojego członkostwa w organizacji – udział w nich wzięli obserwatorzy z Uzbekistanu, „starego-nowego” sojusznika Rosji i Chin w Azji Środkowej.
ODKB tworzą Rosja, Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgizja, Tadżykistan i Uzbekistan. Ćwiczeniom przyglądali się sekretarz generalny ODKB Nikołaj Bordjuża, ministrowie obrony Kazachstanu oraz Kirgizji oraz szef sztabu generalnego Tadżykistanu.
Scenariusz ćwiczeń zakładał przeprowadzenie wspólnej akcji „antyterrorystycznej”. Siły ekstremistów islamskich, niezadowolone z wyniku wyborów prezydenckich w jednym z państw ODKB, podejmują próbę siłowego przejęcia władzy i utworzenia „kalifatu” w Azji Środkowej. ODKB na prośbę Kazachstanu reaguje i daje odpór wrogowi, przywracając porządek. Muchtar Ałtynbajew, minister obrony Kazachstanu, wyraził zadowolenie z przebiegu manewrów: „umowny” przeciwnik został zniszczony, a położone w rejonie Morza Kaspijskiego tereny bogate w strategicznie ważne surowce naturalne – obronione. Co ciekawe, żołnierze uczestniczący w manewrach podzieleni byli nie na dwie, a na trzy grupy odpowiadające „siłom ODKB”, „terrorystom” oraz „państwom nie należącym do ODKB, które korzystając z wojennego zamieszania chcą rozszerzyć swoje wpływy w regionie”.
Niektórzy eksperci wiążą ściśle scenariusz ćwiczeń z wydarzeniami politycznymi, jakie czekają Azję Środkową w zbliżających się miesiącach. Chodzi o listopadowe wybory prezydenckie w Tadżykistanie (faworytem jest urzędujący prezydent Emomali Rachmonow) oraz o referendum na temat zmiany konstytucji w Kirgizji.
W ćwiczeniach wzięło udział ponad 2500 żołnierzy, użyto ciężkiej artylerii, lotnictwa, 14 okrętów wojskowych. Miejsce i termin kolejnych ćwiczeń ODKB ma zostać ustalone w listopadzie.
Nikołaj Bordjuża zapowiedział rozszerzenie zadań i kompetencji ODKB, która ma się zajmować nie tylko pomocą sojuszniczą w przypadku agresji zbrojnej. „Przygotowujemy już także odpowiednie projekty dokumentów w sprawie utworzenia wspólnych sił szybkiego reagowania, które mogłyby być używane w przypadku katastrof naturalnych i technologicznych, czyli w tych obszarach, co do których umówili się nasi prezydenci” – powiedział sekretarz generalny ODKB.
***
Od 24 sierpnia trwają z kolei trzydniowe wspólne manewry kazachsko-chińskie „Tien-szan-1-2006”. Ich ideową podbudową jest walka z trzema zagrożeniami: „separatyzmem, ekstremizmem i terroryzmem”; koncepcja ta została sformułowana przez Szanghajską Organizację Współpracy, do której należą oba państwa.
Na podstawie: khabar.kz, lenta.ru, rferl.org