Kirgistan/ Sytuacja uzbeckich uchodźców w Kirgistanie
- Bartek Cięszczyk
Amnesty International, organizacja zajmująca się ochroną i przestrzeganiem praw człowieka, wezwała do wstrzymania deportacji 29 uzbeckich uchodźców, szukających międzynarodowej pomocy w Kirgistanie. AI uważa, że wydalenie tych osób byłoby pogwałceniem międzynarodowych praw człowieka, w szczególności prawa i standardów dotyczących uchodźców.
Powrót do Uzbekistanu mógłby oznaczać dla 29 uchodźców pogwałcenie ich podstawowych praw oraz odmowę dostępu do sprawiedliwego traktowania.
Według większości niezależnych źródeł, 13 maja siły rządowe Uzbekistanu otworzyły ogień do tysięcy manifestantów, w większości nieuzbrojonych. Mieszkańcy przygranicznych prowincji uzbeckich w popłochu przed dalszymi retorsjami ze strony władz przekraczali masowo kirgiską granicę. Część z nich w obawie przed represjami nie zamierzała wracać do niespokojnego kraju. Tymczasem prokurator
generalny Kirgistanu, Azimbek Beknazarow, 22 czerwca dał do zrozumienia, że 29 osób szukających ochrony to ,,przestępcy', którzy uciekli z więzienia.
21 czerwca władze w Kirgistanie zwróciły się do Biura Wysokiego Komisarza NZ d/s Uchodźców o przeprowadzenie procedury udzielania azylu dla tych 29 zatrzymanych Uzbeków, by ocenić ich sytuację.
W dniu 22 czerwca ONZ stwierdziła, że decyzja o wydaleniu osób szukających międzynarodowej ochrony byłaby sprzeczna z zasadami obowiązującymi członków organizacji. Wyrażono również obawę, że 29 osób może być wydalonych do Uzbekistanu bez względu na to, czy są według prawa międzynarodowego uchodźcami czy też nie.
,,Władze Kirgistanu muszą ułatwić Wysokiemu Komisarzowi NZ d/s Uchodźców wykonywanie mandatu ochrony uchodźców. Muszą one działać w zgodzie z obowiązkami wynikającymi z międzynarodowych praw człowieka, prawem dotyczącym uchodźców oraz nie wydalać z kraju tych lub innych osób do państwa, gdzie grożą im poważne naruszenia ich praw, w tym tortury oraz złe traktowanie. Poważne naruszenia praw człowieka, obejmujące tortury i nieprawidłowe procesy, są w Uzbekistanie rozpowszechnione i systematyczne', oświadczyła Amnesty International
źródło: Amnesty International