Łukaszenko gościem Forum Ekonomicznego w Serbii
Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko przybył we wtorek (3.3) z nieformalną wizytą do Serbii, gdzie będzie gościem trzydniowego Forum Ekonomicznego odbywającego się w górskim kurorcie Kopaonik.
Na forum, które bałkańskie media nazywają "serbskim Davos" przybyli inwestorzy i politycy z krajów, z którymi Serbia utrzymuje najbardziej intensywne relacje - Republi Serbskiej w Bośni, Grecji, Austrii oraz Białorusi i Rosji.
Jak podały białoruskie agencje prasowe, podczas wizyty na Forum Ekonomicznym w Kopaoniku, Aleksandr Łukaszenko spotkał się premierem Serbii Mirko Cvetkovićem oraz wicepremierem i ministrem gospodarki oraz rozwoju regionalnego Mladjanem Dinkićem, a także z przedstawicielami największych serbskich firm. Według biura prasowego prezydenta Białorusi tematem rozmów były kwestie rozszerzenia handlowych i gospodarczych relacji z Serbią, jak również perspektywy rozwoju współpracy regionalnej i najważniejsze problemy polityki międzynarodowej. Łukaszenko omawiał również szczegóły zaplanowanej jeszcze na ten miesiąc wizyty serbskiej delegacji rządowej w Mińsku, której przewodniczyć będzie wicepremier Dinkić.
Białoruski prezydent i serbski premier wyrazili zainteresowanie w podpisaniu nowego porozumienia o wolnym handlu pomiędzy obydwoma krajami. Serbowie są także gotowi do utworzenia spółek joint-venture, które zajęłyby się importem białoruskich wyrobów maszynowych i motoryzacyjnych - traktorów, autobusów oraz samochodów osobowych. Politycy zwrócili uwagę, że ostatnie tego typu porozumienie Mińsk i Belgrad podpisały jeszcze w 1997 roku i konieczne jest przystosowanie współpracy do nowych warunków politycznych i ekonomicznych.
Z uwagi na fakt, iż wizyta Aleksandra Łukaszenki w Serbii nie ma charakteru oficjalnego, po zakończeniu Forum w Kopaoniku prezydent naszych wschodnich sąsiadów pozostanie jeszcze kilka dni na prywatnym wypoczynku w serbskim kurorcie.
Stosunki Serbii i Białorusi miały bardzo ożywiony charakter w minionej dekadzie, gdy Aleksandr Łukaszenko pozostawał bliskim sojusznkiem ówczesnego prezydenta Serbii i Jugosławii Slobodana Miloševića. Wiosną 1999 roku, podczas akcji militarnej NATO przeciwko Belgradowi parlament Jugosławii uchwalił deklarację, w której ogłosił przystąpienie kraju do Związku Białorusi i Rosji (ZBiR). Po zmianach politycznych w Serbii jesienią 2000 roku Belgrad zarzucił plany bliskiej integracji z obszarem postradzieckim, ale jednocześnie zachował stosunkowo wysoki poziom współpracy gospodarczej z Białorusią.
Na podstawie: tut.by, belta.by
Grafika za: escforum.net