Rosja/ Iwanow zapowiada rozwój nanotechnologii
Siergiej Iwanow przewodniczył w czwartek (21.06) pierwszemu posiedzeniu rządowej Rady ds. Nanotechnologii. Znaczenie tej dziedziny porównał z projektem atomowym i programem podboju kosmosu.
"Stoimy u progu prawdziwej nanorewolucji, która jest w stanie zmienić wszystkie nasze wyobrażenia o życiu" oświadczył Iwanow. To właśnie rozwój nanotechnologii ma pomóc Rosji w "zbudowaniu nowoczesnej gospodarki, podniesieniu poziomu życia społeczeństwa i zapewnieniu należytego bezpieczeństwa". Z kolei zdaniem Michaiła Prochorowa, jednego z członków Rady, nanotechnologia pomoże Rosji uniezależnić się od wydobycia ropy i gazu.
Rosyjski rząd, jeszcze w sierpniu 2006 roku, przyjął program federalny dotyczący rozwoju nanotechnologii w latach 2007-2010. Rada ds. Nanotechnologii została utworzona, 9 czerwca br., na podstawie rozporządzenia Michiła Fradkowa. Program, finansowany z nadwyżki budżetowej ma do 2020 roku pochłonąć ok. 200 mld rubli (ponad 7,5 mld dolarów). Już w tym roku na ten cel ma zostać wydzielona kwota 130 mld rubli.
W skład rady weszło 38 osób. Wśród nich znalazły się m.in. German Gref, minister rozwoju ekonomicznego i handlu, Siergiej Kirijenko, szef Rosatomu, Wiktor Sadowniczyj, rektor Moskiewskiego Państwowego Uniwersyteu im. Łomonosowa, Władimir Jakunin, prezes Rosyjskich Kolei Żelaznych.
Swoje miejsca w radzie otrzymali również właściciele największych koncernów, m.in. Aleksandr Abramow, współwłaściciel Evraz Group, Aleksiej Mordaszow, dyrektor generalny Siewierstalu, Władimir Jewtuszenkow, przewodniczący rady nadzorczej AFK Sistema (największy w Europie Wschodniej operator sieci komórkowej - przyp. red.), Michaił Prochorow, współwłaściciel kompanii Norylski Nikiel (największy producent niklu - przyp. red.), banku Rosbank i spółki wydobywającej i przerabiającej złoto czy Siergiej Bogdanczikow, szef koncernu Rosnieft.
Jak podał dzisiaj serwis Vedomosti, w ciągu mijającego roku ministerstwo rozwoju ekonomicznego pracowało nad długookresową koncepcją socjalno-ekonomicznego wzrostu. Celem programu jest "przekształcenie Rosji w jednego z liderów globalnej gospodarki". Osiągnięcie tego celu jest planowane na rok 2020.
Do tego czasu, zgodnie z opracowanym programem, należy zwiększyć udział w tworzeniu PKB sektora wysokich technologii (z ok. 10 proc. do 17-20 proc.), zaś udział sektora paliwowego zmniejszyć z 22 do 11 proc. Co roku Rosja powinna również zwiększać swój eksport wysokich technologii o 15-20 proc., by dochody z niego wzrosły z 6-8 mld dolarów do 60-100 mld w 2020 roku.
We wdrażaniu innowacji należy koncentrować się na nanotechnologii, biotechnologii, sferze energetycznej i informacyjnej, energetyce wodorowej, konstrukcji nowej generacji reaktorów atomowych czy energooszczędnych silników.
Dodatkowo Duma Państwowa przyjęła ustawę o ulgach podatkowych wobec przedsiębiorstw, które będą aktywne w sferze innowacji.
Na podstawie: newsru.com, lenta.ru, vedomosti.ru