Rosja-Polska/ Sporu o embargo ciąg dalszy
Polska wciąż nie może porozumieć się z Rosją w sprawie zniesienia embarga na polskie mięso i artykuły pochodzenia roślinnego, które Rosja nałożyła w listopadzie 2005 roku. Polskę oprócz Francji wsparła także Litwa, do sporu aktywnie włączyła się Unia Europejska, a w piątek (17.11.) z nadzwyczajną wizytą do Polski przybył premier Finlandii.
Pomimo sugestii władz rosyjskich, że uregulowanie tej kwestii powinno odbyć się na płaszczyźnie dwustronnych rozmów rosyjsko-polskich, Unia Europejska interweniuje i wyraża nadzieję na szybkie wyjaśnienie sprawy. Tymczasem na przestrzeni kilku ostatnich dni stanowisko ministra spraw zagranicznych Rosji – Siergieja Ławrowa wobec Polski uległo zmianie. Jeszcze w piątek (17.11.) stwierdzał, że próśb Polski o nałożeniu sankcji na Rosję przez Unię Europejską nikt nie traktuje poważnie i wyraźnie sugerował, że embargo to problem Polski, a nie całej Unii Europejskiej.
Dodatkowo atmosferę podgrzewały rosyjskie media informujące o wrogich wypowiedziach premiera Jarosława Kaczyńskiego pod adresem Rosji, które według nich miały miejsce w ostatnim czasie. Jednocześnie żadnej nie przytoczyły wprost. W sobotę (18.11.) Siergiej Ławrow w wypowiedzi dla jednej z rosyjskich stacji telewizyjnych zapewniał stanowczo, że polsko-rosyjski spór zostanie rozwiązany.
Do Polski w piątek przyjechał z nadzwyczajną wizytą premier Finlandii, która od 1 lipca przewodniczy Unii Europejskiej. Szef fińskiego rządu - Matti Vanhanen, namawiał Jarosława Kaczyńskiego do jak najszybszego uregulowania sprawy embarga oraz akceptacji mandatu negocjacyjnego w sprawie nowego porozumienia Unia Europejska – Rosja, które ma zastąpić stare, obowiązujące od 1997 do listopada 2007 roku. Akceptacja ta jest wymagana przez wszystkie 25 krajów Unii Europejskiej, aby negocjacje doszły do skutku. Do tej pory jedynie Polska wyraziła swój sprzeciw w tej sprawie, a szczyt Unia Europejska – Rosja jest zaplanowany na 24 listopada 2006 roku.
Strona Polska uważa, że embargo Rosji to decyzja polityczna i domaga się jego zniesienia. Minister rolnictwa Andrzej Lepper stwierdził, że ze strony Polski wszystkie możliwe do uczynienia kroki zostały już podjęte, a wszelkie niedociągnięcia wykryte przez unijnych i rosyjskich kontrolerów usunięte.
Swoją zgodę na podjęcie negocjacji w sprawie nowego porozumienia Unia Europejska – Rosja Polska uzależnia także od ratyfikacji przez Rosję Europejskiej Karty Energetycznej. Europejska Karta Energetyczna została podpisana przez 46 państw, w tym Polskę, w Hadze w 1991 roku. Ma ona na celu liberalizację rynku surowców energetycznych, swobodny dostęp do rynku tych surowców każdego sygnatariusza Karty oraz zwiększenie konkurencyjności na tym rynku. Do dziś jej ratyfikacji odmawia Rosja – największy dostawca gazu ziemnego na rynek europejski.
Na podstawie: lenta.ru, tass.ru