Rosja/ Rosjanie wybrali Jedną Rosję
W niedzielę 12 marca w 68 subiektach (podmiotach) Federacji Rosyjskiej odbyły się wybory na różnych szczeblach. Aleksandr Wieszniakow, szef Centralnej Komisji Wyborczej, stwierdził, że udział w głosowaniu mogło wziąć nawet 17 milionów Rosjan. Jednoczesne w wielu częściach Federacji wybory odbywają się po raz pierwszy w historii Rosji. Zdecydowanym zwycięzcą w skali całego kraju została proprezydencka „Jedinaja Rossija”, zdobywając około połowy głosów. W Kaliningradzie w jednym z obwodów największe poparcie zyskała opcja „przeciwko wszystkim”.
Wyborcy decydowali o przydziale mandatów na różnych szczeblach. W Moskwie odbyły się wybory uzupełniające do Dumy (w okręgu jednomandatowym po tym, jak poprzedni deputowany Georgij Boos został gubernatorem Obwodu Kaliningradzkiego) – głosowanie tej samej rangi odbyło się w Briańsku.
W skali kraju największe znaczenie miała elekcja dotycząca lokalnych rad uchwałodawczych, odpowiedników polskich sejmików wojewódzkich: takie głosowania odbyły się w ośmiu regionach, a do obsadzenia było łącznie 359 mandatów w: Chanty-Mansijskim Okręgu Autonomicznym, republikach Ałtaj i Adygeja, w obwodach Kaliningradzkim, Kirowskim, Kurskim, Niżegorodskim i Orenburskim. Według wstępnych danych, we wszystkich wymienionych regionach zwyciężyła Jedinaja Rossija. Biorąc pod uwagę wszystkich osiem głosowań, Jedinaja Rossija otrzymała 197 mandatów (55 proc.), komuniści – 39 (11 proc.), LDPR – 16 (4,5 proc.) i Rodina – 8 (2 proc.).
Wreszcie, w 60 podmiotach Federacji wybierano deputowanych do organów samorządu lokalnego (ponad 2,5 tysiąca miejsc do obsadzenia).
Jedna Rosja bierze wszystko
Aleksandr Wieszniakow nie zgodził się z twierdzeniem, że w Rosji formuje się system jednopartyjny. Zdaniem szefa CKW o pluralizmie politycznym świadczy choćby to, że we wszystkich przypadkach do obieranych ciał weszli przedstawiciele co najmniej trzech różnych ugrupowań.
Komentując dobry rezultat uzyskany przez „Jedną Rosję”, polityk tej partii Michaił Babicz podkreślił, że ugrupowanie posiada spójny i konsekwentnie realizowany program gospodarczy, a przy tym cieszy się dużą wiarygodnością w oczach Rosjan. „Kredyt zaufania ze strony obywateli jest oczywisty i wczorajsze wybory po raz kolejny to pokazały – skomentował Babicz. Na scenie politycznej nie mamy realnych konkurentów. Czy to dobrze, czy źle – to osobna sprawa. Ale to fakt, z którym należy się liczyć”. Wśród czynników, które zadecydowały o sukcesie, Babicz wymienił także „ideologię naszej partii, której w gruncie rzeczy nie da się oddzielić od ideologii, którą wyznaje prezydent Federacji Rosyjskiej (…) Dlatego, z pewnością, większość obywateli, którzy głosują za „Jedną Rosją”, postrzega partię jako tę siłę polityczną, którą popiera głowa państwa”.
Wyjątkowym sceptycyzmem co do rodzimej klasy politycznej wykazali się mieszkańcy Obwodu Kaliningradzkiego. Opcja „przeciwko wszystkim” była wśród głosujących drugim co do popularności wyborem, a w Bałtijsku – nawet pierwszym, co spowodowało, że wybory w tym okręgu miejskim musiały zostać unieważnione.
Wstępne wyniki wyborów lokalnych w niektórych podmiotach FR:
1. Republika Adygeja: Jedinaja Rossija – 33 proc., Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPFR) – 19 proc., Rosyjska Zjednoczona Partia Przemysłowa – 14 proc.
2. Republika Ałtaj: Jedinaja Rossija – 27 proc., Rodina – 10,6 proc., Partia Agrarna –10,41 proc., KPFR – 8,9 proc.; frekwencja 52 proc.
3. Okręg Chanty-Mansijski: Jedinaja Rossija – 56,3 proc., Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) – 10,38 proc., KPFR – 9,2 proc., Rosyjska Partia Emerytów – 7,96 proc.
4. Obwód Kaliningradzki: Jedinaja Rossija – 40 proc., „przeciw wszystkim” – 14,5 proc., KPFR 14 proc., Rosyjska Partia Emerytów – 9 proc. W okręgu w Bałtijsku wybory uznano za nieważne (najwięcej głosów „przeciwko wszystkim”).
5. Obwód Kirowski: Jedinaja Rossija – 27 proc., KPFR 15,7 proc., LDPR 14,6 proc., Rosyjska Partia Emerytów 12,9 proc., 7,5 – „przeciw wszystkim”.
6. Obwód Orenburski: Jedinaja Rossija – 40,8 proc., KPFR – 18 proc., LDPR – 8,6 proc.; frekwencja 38,4 proc.
[na podst. annews.ru, lenta.ru, strana.ru]