Rosja zacieśnia współpracę energetyczną z Kirgistanem
Rosja i Kirgistan zawarły porozumienia dotyczące współpracy w branży energetycznej oraz w ramach kompleksu naftowo-gazowego. Jednym z nich jest, podpisane przez szefa Gazpromu, Aleksieja Millera, memorandum o udziale rosyjskiego koncernu w prywatyzacji Kyrgyzgazu.
Wśród innych wydanych dokumentów znalazł się m.in. protokół w sprawie udziału rosyjskiego kapitału w kirgiskim sektorze węglowym, a także list intencyjny szefa koncernu Renova i Euroazjatyckiego Banku Rozwoju, dotyczący zwiększenia rosyjskich inwestycji w Kirgistanie.
Rozmowy rosyjsko–kirgiskie poświęcone były najważniejszym kwestiom w stosunkach dwustronnych, a także obecnym problemom międzynarodowym i regionalnym. Prezydenci dyskutowali na temat współpracy ich państw w sektorze energetycznym, zwiększenia wymiany handlowej, a także współpracy w obszarach edukacji i kultury. Wydano m.in. wspólne oświadczenie, na temat ochrony praw mniejszości. Wyrażono przekonanie o konieczności stworzenia odpowiednich warunków dla ochrony kultury, języka oraz przekonań religijnych rosyjskiej mniejszości w Kirgistanie i kirgiskiej w Rosji.
Dwustronne rozmowy odbyły się przy okazji wizyty prezydenta Rosji, Dmitrija Miedwiediewa. Spotkał się on z prezydentem Kirgistanu Kurmanbekiem Bakijewem oraz uczestniczył w szczytach dwóch organizacji regionu - Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) oraz Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EaWG).
Szczyt WNP odbywający się w piątek (10.10) w Biszkeku został poświęcony m.in. ustalaniu strategii rozwoju tej organizacji do roku 2020. Zdecydowano, że współdziałanie w sektorze energetycznym będzie priorytetem współpracy w ramach całej Wspólnoty.
Tego samego dnia odbył się także szczyt EaWG. Udział w spotkaniu wzięli prezydenci: Rosji, Białorusi, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu i Kazachstanu. W trakcie szczytu omówiono kwestię utworzenia unii celnej między Białorusią, Kazachstanem i Rosją w ramach EaWG, do której pozostałe państwa członkowskie będą mogły dołączyć w późniejszym terminie, a także utworzenie wspólnej przestrzeni ekonomicznej na obszarze Eurazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej.
Na podstawie: osw.waw.pl, 24.kg, kremlin.ru