Rosja zakończy operację antyterrorystyczną w Czeczenii
Rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew polecił w piątek (27.03) szefowi Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandrowi Bortnikowi rozpatrzenie w czasie posiedzenia Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego (NKA) możliwość zdjęcia z działań w Czeczenii statusu operacji antyterrorystycznej. "W związku z tym, że sytuacja wokół Republiki Czeczeńskiej w dużym stopniu jest unormowana - życie tam przebiega normalnie, budowane są nowe obiekty, podejmowane są zadania społeczne - sądzę, że istnieje konieczność rozpatrzenia kwestii prawnej reżimu operacji antyterrorystycznej, który obowiązuje na terenie Republiki Czeczeńskiej" wskazał rosyjski prezydent. Zwrócił się jednocześnie do Bortnikowa, o podjęcie tego problemu na posiedzeniu komitetu, którym kieruje szef FSB oraz "przyjęcie odpowiednich decyzji".
FSB i pozostałe służby wewnętrzne mają jednak nadal kontrolować teren Czeczenii i innych republik kaukaskich w związku z ciągle istniejącym zagrożeniem atakami terrorystycznymi. W uzasadnionych sytuacjach Miedwiediew zaproponował wprowadzanie pojedynczych elementów statusu operacji antyterrorystycznej.
O planach zdjęcia specjalnego reżimu poinformował w środę (25.03) prezydent republiki Ramzan Kadyrow. Powiedział on, że "W Czeczenii już dawno zakończyła się wojna z terroryzmem. I myślę, że pod koniec marca zostanie podpisany oficjalny dokument".
Oświadczenie Kadyrowa spotykało się z różnorodną reakcją władz Rosji. Agencja RIA Novosti powołując się na swoje źródło w Kremlu potwierdziła istnienie podobnych planów, jednak ze wskazaniem, iż jest jeszcze za wcześnie by mówić o konkretnym terminie. Z kolei przewodniczący Dumy Państwowej Borys Gryzłow potwierdził, że władze czeczeńskie złożyły wniosek do NKA i zostanie on rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu, 31 marca br. Wskazał jednocześnie, że obecność tak licznych wojsk na terenie republiki wiąże się z wysokimi wydatkami budżetu federalnego, a jest to problemem w czasie kryzysu.
Oleg Orłow z rosyjskiego stowarzyszenia "Memoriał" zaznaczył, że stabilizacja sytuacji na terenie czeczeni wiąże się w dużym stopniu z przeniesieniem działań w inne regiony. W Inguszetii i Dagestanie ginie obecnie więcej wojskowych niż w Czeczenii. Orłow podkreślił również, że o zwycięstwie nad terroryzmem w tej kaukaskiej republice nie może być mowy, zaś sytuacja związana z przestrzeganiem praw człowieka nadal jest niepokojąca.
Działania w Czeczenii z prawnym statusem operacji antyterrorystycznej są prowadzone od 1999 r. Reżim ten przewiduje możliwość wprowadzania wielu ograniczeń oraz szczególnych procedur m.in. w przypadku kontroli obywateli, przemieszczania się czy funkcjonowania obiektów infrastrukturalnych (np. loty z Groznego mogą się odbywać jedynie do innych portów krajowych).
Na podstawie: kremlin.ru, newsru.com