UE-Ukraina/ Zielone światło dla umowy stowarzyszeniowej
Parlament Europejski w przyjętej dzisiaj (06.04) rezolucji pozytywnie ocenił ostatnie wybory parlamentarne na Ukrainie i wezwał Komisję Europejską do rozpoczęcia negocjacji w sprawie umowy stowarzyszeniowej.
Wybory na Ukrainie zostały uznane za demokratyczne i wolne oraz odpowiadające międzynarodowym standardom. W słowach skierowanych do deputowanych Rady Najwyższej i przyszłego rządu Parlament Europejski wyraził nadzieję, że w kraju zostanie utrzymany demokratyczny kierunek przemian. Oczekuje się również, iż nowy rząd będzie wiarygodnym partnerem Unii Europejskiej, zwłaszcza w kwestii zwiększania stabilizacji w regionie, w tym znalezienie rozwiązania problemu Naddniestrza. Z kolei sąsiedzi Ukrainy powinni szanować wybór ukraińskiego narodu i nie stosować ekonomicznego lub jakiegokolwiek innego nacisku.
PE zauważył, że w 2008 roku wygasa obecne porozumienie o partnerstwie i współpracy i wezwał do rozmów dotyczących umowy stowarzyszeniowej. W nowym porozumieniu ważną rolę będzie pełnić kwestia członkostwa w Światowej Organizacji Handlu (WTO). Po przystąpieniu do tej organizacji będzie można mówić o utworzeniu z Ukrainą strefy wolnego handlu.
W rezolucji wyrażono też poparcie dla porozumienia upraszczającego system wizowy między UE a Ukrainą, celem którego jest całkowite zniesienie wiz.
"Wszystko powinno odbywać się stopniowo" mówi Hans Winkler - przedstawiciel przewodniczącej w tym półroczu pracom UE Austrii, wiceminister ds. europejskich - "Ukraina nie może biegać, nie nauczywszy się wcześniej chodzić".
W odpowiedzi na rezolucję Parlamentu ukraiński MSZ oświadczył, że jest to kolejne potwierdzenie przyjaznego stosunku parlamentarzystów do Ukrainy i jej europejskiej przyszłości. Pozytywna ocena wyborów jest świadectwem wypełnienia podstawy planu działania Ukraina - UE. "Ukraina jest gotowa konsekwentnie podtrzymywać polityczne, społeczne i ekonomiczne reformy, wzmacniać demokrację i poszanowanie praw człowieka, społeczeństwa obywatelskiego i niepodważalności prawa".
W połowie marca PE wezwał Komisję, aby do końca 2006 roku dokładnie określiła granice rozszerzenia UE. W tych granicach nie znalazło się miejsce dla byłych republik radzieckich - Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Zaproponowano im pozycję gospodarczego i politycznego partnera.
Na podst. europarl.eu.int, korrespondent.net, lenta.ru