Ukraina/ Weszła w życie nowa ustawa o Gabinecie Ministrów
- Robert Szymański
W piątkowych wydaniach rządowych gazet Hołos Ukrajiny i Urjadowyj Kurjer opublikowano tekst nowej ustawy o Radzie Ministrów i tym samym weszła ona w życie. Znajduje się pod nią podpis przewodniczącego Rady Najwyższej Ołeksandra Moroza i data 21 grudnia 2006 roku.
Jest to pierwsza ustawa oficjalnie opublikowana bez podpisu prezydenta. Jednak konfrontacja między Wiktorem Juszczenką a Radą Najwyższą i rządem, która pojawiła się w związku z tą ustawą, jeszcze się nie zakończyła. Koalicja parlamentarna i rząd uważają za niezgodne z prawem powtórne weto prezydenta z 19 stycznia, po tym jak parlament odrzucił pierwsze weto 12 stycznia. Z kolei Sekretariat prezydenta oświadczył, że uważa za niezgodne z prawem opublikowanie tej ustawy. Prezydent Juszczenko zaskarży ją do Sądu Konstytucyjnego jako niezgodną z Konstytucją.
Ołeksandr Moroz poinformował, iż aby zakończyć raz na zawsze spekulacje na temat ustawy, wkrótce będzie zarejestrowany projekt wniesienia do niej zmian, tak by nie było wątpliwości co do jej zgodności z ustawa zasadniczą.
Jak mówi członek Najwyższej Rady Sprawiedliwości Ołeksandr Zadorożnij – „To, że ustawa weszła w życie, to fakt. Ponieważ powtórne weto było bezpodstawne – publikacja jest zgodna z prawem”. Zadorożnij uważa również, że główna kwestia tej ustawy, tzn. prawo koalicji do samodzielnego wyznaczania premiera, jeśli prezydent nie dotrzyma wyznaczonych terminów, „będzie wykorzystywana bardzo rzadko”, w najbliższych miesiącach nowy premier na Ukrainie się nie pojawi, więc nie ma się co martwić tą sprawą.
Z kolei lider proprezydenckiej frakcji Nasza Ukraina Wiaczesław Kyryłenko oświadczył, iż mamy do czynienia z kolejnym krokiem prowadzącym do pełnej uzurpacji władzy ze strony rządu Janukowycza i koalicji. Skrytykował także Moroza i zapowiedział, że jego partia może zgłosić wniosek o odwołanie przewodniczącego parlamentu.
Zgodnie z nową ustawą Rada Ministrów jest najwyższym organem w systemie władzy wykonawczej. Główne zmiany, które wnosi ten akt prawny to: powołanie premiera, jak również ministrów spraw zagranicznych i obrony faktycznie nie będzie już zależało od prezydenta; prezydent stracił prawo odwoływania rządu, wcześniejsze odwołanie rządu możliwe jest tylko wtedy, gdy parlament uchwali wobec rządu wotum nieufności, w wypadku śmierci premiera oraz gdy premier złoży rezygnację lub z powodu stanu zdrowia nie będzie mógł pełnić swojej funkcji; rozporządzenia prezydenta będą wymagały kontrasygnowania przez premiera i odpowiedniego ministra.
Jak uważają eksperci, nowa ustawa odbiera prezydentowi wpływ na mechanizmy władzy wykonawczej.
Na podstawie: Ukraińskaya Prawda, ForUm