Ukraiński parlament rozpatruje projekt antykryzysowy
Rada Najwyższa w czasie środowego (29.10) głosowania w pierwszym czytaniu przyjęła prezydencki projekt ustawy, której celem jest minimalizacja skutków kryzysu finansowego. Dalsze rozpatrzenie jest planowane na czwartek (30.10). Za przyjęciem prezydenckiego projektu "O najpilniejszych środkach, zapobiegających negatywnym skutkom kryzysu finansowego oraz wniesieniu poprawek w niektóre akty prawne Ukrainy" głosowało 248 deputowanych. Poparcie wyrazili wszyscy deputowani z Bloku Julii Tymoszenko (156) oraz Naszej Ukrainy - Ludowej Samoobrony (72), a także 18 deputowanych z Bloku Łytwyna oraz 2 z Partii Regionów (Taras Czornowił oraz Wasyl Hrycak).
Projekt zakłada m.in. stworzenie specjalnego funduszu stabilizacyjnego, środki którego przeznaczone będą na wsparcie dla banków oraz przedsiębiorstw. Podwyższony o 1 mld hrywien, pochodzących z budżetu państwa, ma być także kapitał Ukreksimbanku (bank w całości należący do państwa, stworzony dekretem prezydenta w styczniu 1992 r.). Zostanie on przeznaczony na wykup części akcji Prominvestbanku.
Przyjęcie projektu o przeciwdziałaniu skutkom kryzysu było związane również z zapowiedzią Międzynarodowego Funduszu Walutowego o udzieleniu Ukrainie pożyczki w wysokości 16,5 mld dolarów. Decyzja musi być jeszcze zatwierdzona przez Radę Dyrektorów Funduszu. Przewodniczący Rady Najwyższej, Arsenij Jaceniuk otwierając obrady wskazał, iż MWF rozpatrzy ostatecznie tę kwestię "w zależności od działań ukraińskiego parlamentu: dzisiaj zagłosujemy - dzisiaj rozpatrzy, jutro zagłosujemy - jutro rozpatrzy".
Rada Najwyższa w ciągu ostatnich dni, w czasie których były planowane plenarne posiedzenia, była blokowana przez deputowanych BJuT. Nie zgadzała się on by wraz z projektem ustawy o przeciwdziałaniu skutkom kryzysu był rozpatrywany projekt wydzielenia środków na przeprowadzenie przedterminowych wyborów.
Porządek obrad udało się ustalić w środę. Pod głosowanie poddano również sporny projekt. Nie uzyskał on jednak wystarczającego poparcia - za przyjęciem zagłosowało 222 deputowanych (170 z Partii Regionów, 35 z NU-LS oraz 17 z Bloku Łytwyna). Wiktor Juszczenko oświadczył, iż wyznaczy termin przedterminowych wyborów po tym, jak parlament przeznaczy z budżetu fundusze na ich organizację.
Juszczenko dekretem z 10 października br. rozwiązał parlament i rozpisał nowe wybory , jednak 20 października wstrzymał go , by Rada mogła przyjąć projekty antykryzysowe.
Na podstawie: korrespondent.net, rada.gov.ua