WNP/ Organizacja potrzebuje reform
W piątek w Tbilisi odbyło się spotkanie przedstawicieli państw tworzących Wspólnotę Niepodległych Państw. Korzystając z okazji premierzy Ukrainy i Gruzji wyrazili konieczność przeprowadzenia reform, usprawniających działanie organizacji.
Premier Gruzji Zurab Nogaideli zaznaczył, że "należy koniecznie zreformować WNP i nadać jej nowy kierunek, aby mogła realizować interesy narodowe wszystkich państw członkowskich". W tym wypadku bardzo ważne okazuje się stworzenie warunków dla rozwoju wolnego handlu. Do tego głosu dołączyła Julia Tymoszenko. Rozwiązywanie organizacji jest wg niej bezsensowne, bez względu na to, jak do tej pory układała się współpraca międzypaństwowa. Równocześnie zaprzeczyła możliwości przekształcenia się GUAM w organizację alternatywną dla WNP. Ich celem ma być wzajemne uzupełnianie się.
Kwestią sporną obrad okazał się protokół dotyczący stopniowej likwidacji ograniczeń w wymianie handlowej. Przewiduje on wdrażanie usprawnień trwające do 2012r. Tymoszenko zaproponowała odłożenie podpisania protokołu w celu uzgodnienia wcześniejszego terminu zniesienia barier. Powołała się również na ustalenia między Władimirem Putinem i Wiktorem Juszczenką, przewidujące wprowadzenie bilateralnych ułatwień przed końcem roku. Premierzy innych państw proponowali lata 2007 bądź 2008. Jednak premier Rosji - Michaił Fradkow uznał, że dokument powinien zostać przedstawiony do podpisu. Decyzję uzasadnił faktem, że plan został opracowany przez ekspertów a dodatkowy problem stanowi nieobecność części krajów w Światowej Organizacji Handlu. W tej sytuacji Ukraina nie podpisała protokołu.
Wynikiem spotkania było przyjęcie 34 porozumień, choć niektóre z nich nie zostały zaakceptowane przez wszystkie państwa. Wśród podpisanych dokumentów znalazły się m.in.: przedłużenie do 2008r. terminu realizacji programu tworzenia międzypaństwowej sieci centrów informacyjno-marketingowych, postanowienie o współpracy członków WNP w kwestii przeciwdziałania nielegalnej migracji w latach 2006-2008, porozumienie dotyczące zwalczania przestępstw podatkowych.
W czasie obrad wybrano również nowego przewodniczącego Rady Szefów Rządów. Przez następny rok tę funkcję będzie pełnić Michaił Fradkow.
[na podst. lenta.ru]