Czesi i Madziarzy forpocztą Europy Środkowej
- Psz.pl Europa
Czechy to pierwszy kraj w Europie Wschodniej, który zalegalizował związki osób tej samej płci. Ustawa o tzw. „rejestrowanym partnerstwie” została uchwalona w poprzedniej kadencji czeskiego parlamentu, za czasów rządów socjaldemokratycznego premiera Jiriego Paroubka w grudniu 2005 roku. Wiosną 2006 roku, ustawę zawetował prezydent Vaclav Klaus, jednakże wkrótce parlament odrzucił prezydenckie weto. „To porażka nie tylko moja, ale wszystkich, którzy uważają rodzinę za fundament społeczeństwa” – komentował wówczas Klaus.
Pierwsze związki homoseksualistów zostały w Czechach zalegalizowane latem 2006 roku. W silnie zlaicyzowanym społeczeństwie Czech, prawna legalizacja związków osób tej samej płci posiada zwolenników nie tylko wśród polityków ugrupowań lewicowych, ale również wśród rządzącej obecnie konserwatywnej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), choć oczywiście w ugrupowaniu znajdują się również politycy przeciwni zalegalizowaniu tego rodzaju związków. ODS nie wychodzi obecnie z propozycjami zmiany prawa obowiązującego od prawie dwóch lat.
Czeskie “rejestrowane partnerstwo” nie przewiduje możliwości adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. We wszystkich innych kwestiach prawnych, ustawa praktycznie zrównała związki tradycyjne z homoseksualnymi.
W grudniu 2007 roku Węgry zalegalizowały związki partnerskie między osobami tej samej i przeciwnej płci. Parom, które zawrą związek, będą przysługiwały niemal wszystkie prawa właściwe dla małżeństw. Geje nie będą jednak mieli prawa do adopcji dzieci. Prawo to wejdzie w życie w 2009 roku.