Europa: Kryzys, budżet UE i Niemcy
Kryzys, budżet UE i Niemcy - to podstawowe tematy mijającego tygodnia na Starym Kontynencie. W mijającym tygodniu podstawowym zagadnieniem w Europie było pytanie o rozwój UE oraz przyszłość jej twardego jądra – strefy euro. Różnica zdań w tym zakresie pomiędzy Niemcami a Francją jest podstawą do niepokoju w wielu europejskich stolicach. Kanclerz Merkel mocno naciska na zwiększenie regulacji w zakresie prawa finansowego jednocześnie odwlekając podjęcie decyzji o unii bankowej do czasu po wyborach federalnych w RFN, czyli września 2013 r.
Drugim problemem unijnym ostatniego tygodnia była próba sił przed listopadowym starciem dookoła przyszłego budżetu UE na lata 2014-2020. Niemcy zagroziły, że zablokują szczyt (22-23.11) jeżeli Londyn będzie prezentował dotychczasowe stanowisko grożąc wetem. Natomiast w dyskusji o euro głos zabrał były prezydent RP. Aleksander Kwaśniewski uważa, że Warszawa powinna przyjąć wspólną walutę w perspektywie kilku najbliższych lat.
Kanclerz Merkel musi ostatnio coraz częściej koncentrować się na polityce wewnętrznej myśląc o wyborach w przyszłym roku. W trakcie ubiegłotygodniowego zjazdu bawarskiej CSU zabiegała o poparcie dla tej partii w wyborach lokalnych oraz próbowała przekonać delegatów do własnego kursu politycznego. Jest to istotne również w kontekście kanalizowania wewnątrzpartyjnej krytyki w łonie chadecji i przygotowania kampanii wyborczej przeciwko socjaldemokratom. Ważnym wydarzeniem w RFN było również wystąpienie kanclerz Merkel dotyczące reformy Bundeswehry, gdzie poparła misję UE w Mali oraz zaakcentowała zmieniający się charakter niemieckiej armii.