Iran - przemysł naftowy
Zasoby
Dzięki 137,68 miliardom baryłek ropy, Iran plasuje się na trzecim miejscu w skali światowej jeśli chodzi o rezerwy tego surowca. W kartelu OPEC miejsca ustępuje jedynie Arabii Saudyjskiej.
Najwięcej pól roponośnych znajduje się w południowej prowincji Chuzestan.
Pomimo tak wielkich rezerw ropy naftowej Iran nie jest w stanie w pełni wykorzystać swojego potencjału. Winna jest temu rewolucja 1979 roku i dojście do władzy ajatollaha Chomeiniego, którego rządy doprowadziły do długoletniej wyniszczającej wojny z Irakiem i wreszcie odcięcia kraju od zagranicznego kapitału i najnowszych technologii. Dzisiaj sektor naftowy jest w pełni znacjonalizowany, a odpowiada za niego Ministerstwo ds. ropy kierujące Irańskim Państwowym Koncernem Naftowym (NIOC).
Wydobycie
Iran wydobywa 3,9 miliona baryłek ropy dziennie. Jest to ok. 4,5 procenta w skali światowej.
W 1974 r. Iran był w stanie wydobywać ponad 6 milionów baryłek dziennie, jednak brak nowych technologii do starzejących się pól roponośnych powoduje, że obecnie wydobywa prawie dwa razy mniej surowca. Według statystyk ilość wypompowywanej ropy zmniejsza się rocznie na lądzie o 8 procent i na morzu o 11 procent. Już w 2015 roku wynoszący obecnie 2,4 miliona baryłek eksport może spaść do zera.
Produkcja
Potencjał przerobu dziewięciu irańskich rafinerii wynosi 1,5 miliona baryłek ropy dziennie. Wszystkie należą do Irańskiego Państwowego Koncernu Naftowego. Na chwilę obecną rafinerie nie są w stanie nadążyć za wewnętrznym zapotrzebowaniem na ropę, jednak planuje się podniesienie produkcji o kolejne 1,5 miliona baryłek w 2012 r. Iran chce to osiągnąć dzięki stworzeniu szeregu spółek z firmami azjatyckimi, m.in. z Chin i Indonezji.
Na podstawie: BP Statistical Energy Survey, eia.net