Rada Państw Morza Bałtyckiego
Rada Państw Morza Bałtyckiego jest organizacją międzynarodową powstałą dzięki inicjatywie Polski i Szwecji, które w dniach 2-3 września 1990 roku podczas konferencji w Ronneby w Szwecji przyjęły Deklarację Morza Bałtyckiego. Stało się to podstawą do zwołania konferencji w Kopenhadze w dniach 5-6 marca 1992 roku , w której udział wzięli ministrowie spraw zagranicznych państw powołujących Radę Państw Morza Bałtyckiego czyli Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii, Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Rosji, Niemiec. W 1995 roku do organizacji wstąpiła Islandia. Oprócz tego w RPMB nadawany jest status obserwatora, który uzyskały: Francja, Holandia, Słowacja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy i USA. Aktualnie RPMB liczy 11 członków, jej siedziba mieści się w Sztokholmie.
Najważniejszym organem RPMB jest Zgromadzenie Ministrów, które wybierane jest raz w roku i współpracuje na co dzień ściśle z Komisją Europejską. Za bieżące działania organizacji odpowiada Komitet Wyższych Urzędników, który zbiera się 8 razy w ciągu roku, a jego przewodnictwo sprawuje kraj, który aktualnie przewodniczy organizacji. W 1998 roku utworzono Sekretariat RPMB, którego siedziba znajduje się w Sztokholmie. Pierwszym dyrektorem Sekretariatu był Polak - Jacek Starościak (lata 1998-2002). Prace Sekretariatu wspierają dodatkowo trzy jednostki:
- BASREC – koordynuje współpracę energetyczną
- Bałtycka Agenda 21 – odpowiada za zrównoważony rozwój
- „Children at Risk”
Działania RPMB wspierają trzy grupy robocze:
- Grupa Robocza ds. Instytucji Demokratycznych;
- Grupa Robocza ds. Współpracy Gospodarczej;
- Grupa Robocza ds. Bezpieczeństwa Jądrowego.
Przewodnictwo w RPMB zmienia się co roku, Polska przewodniczyła organizacji dwukrotnie, ostatnio od czerwca 2004 roku do czerwca 2005 roku. W ramach RPMB do 2003 roku funkcjonował Komisarz ds. Rozwoju Demokracji, który działał na rzecz rozwoju instytucji demokratycznych, ochrony praw człowiek i mniejszości narodowych.
Celem działalności RPMB jest wzmacnianie bezpieczeństwa i stabilności w regonie poprzez współpracę w obszarach takich jak: ochrona środowiska, transport, komunikacja, rybołówstwo, turystyka, współpraca regionalna, ochrona zasobów Bałtyku, energetyka, kultura, edukacja.
Do chwili obecnej miało miejsce sześć szczytów RPMB, na którym uczestniczą premierzy państw członkowskich. Ostatni odbył się w Reykjaviku w dniach 7-8 czerwca 2006 roku i dotyczył w głównej mierze bezpieczeństwa energetycznego państw bałtyckich. Spotkania premierów RMPB odbywają się co dwa lata.
Na podstawie: www.wikipedia.pl, www.msz.gov.pl, www.cbss.st,