Rosja - przemysł naftowy
Rosyjski przemysł naftowy zajmuje kluczowe miejsce zarówno w gospodarce Federacji Rosyjskiej, jak i w ekonomii całego świata. W celu jego ochrony przed inwestorami międzynarodowymi, w lutym 2005 roku rosyjskie Ministerstwo Zasobów Naturalnych oświadczyło, że nie wyda zezwolenia, aby firmy zagraniczne miały znaczący udział w wydobyciu rezerw i produkcji paliw - jedynie firmy o większościowym kapitale narodowym mają do tego prawo.
Zasoby
Rosyjskie złoża ropy naftowej stanowią obecnie 6,3 procent globalnych rezerw, co stawia ten kraj na ósmym miejscu na świecie. Zgodnie z BP Statistical Energy Survey z 2009 roku, pod koniec 2008 roku Federacja Rosyjska wykazała rezerwy ropy naftowej na poziomie 10,8 miliardów ton (79 miliardów baryłek). W stosunku do roku 2007, kiedy to złoża sięgały 80,4 miliardów baryłek, można zatem zaobserwować nieznaczny spadek ich wielkości.
Około 14 miliardów baryłek ropy leży na wyspie Sachalin, na dalekim wschodzie kraju, na północ od Japonii. W latach 80-tych, dzięki wydobyciu w regionie zachodniej Syberii, ZSRR stał się największym na świecie producentem.
Wydobycie
Rosja od lat stoi, za Arabią Saudyjską, na czele państw produkujących ropę naftową i inne surowce paliwowe. Od 1998 do 2007 roku wydobycie wzrosło z 6,2 do 10 milionów baryłek dziennie. Pierwszy raz od dziesięciu lat zmniejszyło się ono w roku 2008, kiedy to odnotowano delikatny spadek ekstrakcji o 0,9 procent, do poziomu 9,9 milionów baryłek dziennie. Sytuacja ta nie pogorszyła międzynarodowej sytuacji Rosji, której udział w światowym wydobyciu ropy naftowej wyniósł wówczas 12,4 procent.
Produkcja paliw
Zdolności rafineryjne Rosji sięgają 5,55 milionów baryłek ropy dziennie. Taka produkcja, osiągnięta w 2008 roku, oznacza 0,5-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Równie nieznaczne wzrosty oraz spadki można było zaobserwować przez ostatnią dekadę, co sprawia, iż pozostaje ona na niemal niezmienionym poziomie od ponad 10 lat.
Na podstawie: BP Statistical Energy Survey, MBendi Information