Azjatyckie arsenały atomowe
Nie ulega wątpliwości, że kwestia broni nuklearnej w ostatnich latach ponownie stała się przedmiotem poważnej dyskusji. Nuklearne doświadczenia państw azjatyckich, a także stojące przed nimi perspektywy z pewnością stanowią istotny wkład w globalny dyskurs na temat bezpieczeństwa międzynarodowego.
Rosnące znaczenie Azji i Pacyfiku wynika w głównej mierze z potencjału gospodarczego tego regionu. Nie należy jednak zapominać o pozostałych czynnikach, które wskazują na wyjątkową pozycję tej części świata. Sprawą, która w znacznej mierze determinuje zachowanie państw regionu, pozostaje bezpieczeństwo militarne. Obok nakręcającego się wyścigu zbrojeń konwencjonalnych istotną kwestią problem broni atomowej.
Zamierzeniem raportu jest ukazanie zróżnicowanego podejścia państw azjatyckich do problemu broni nuklearnej. W celu jak najlepszego oddania tematu poruszyliśmy kwestie rozmiaru arsenałów nuklearnych, strategii ich wykorzystania, a także roli, jaką odgrywa broń nuklearna w polityce wybranych państw azjatyckich.
Zwracając również uwagę na państwa, które nie posiadają arsenałów nuklearnych, postaraliśmy się przedstawić ich dotychczasowe doświadczenia z bronią nuklearną, a także przeanalizowaliśmy, czy w przyszłości mogą być one zainteresowane uzyskaniem statusu mocarstw nuklearnych. Zajęliśmy się też podejściem państw azjatyckich do reżimu nieproliferacji broni masowego rażenia.
Maciej Michałek: Pakistan - islamska bomba atomowa
„Tak, Pakistan przeprowadził dziś dwie udane próby jądrowe” powiedział 30 maja 1998 r. ówczesny minister spraw zagranicznych Gohar Ayub Khan. Pięć godzin później wydano sprostowanie – „Próba była tylko jedna, minister się pomylił”. Ten epizod dobrze ilustruje większość obaw, jakie wiąże się z pakistańskim programem atomowym.
Monika Owczarek: Uśmiech Buddy - atomowa droga New Delhi
W 1946 r. premier Jawaharlal Nehru oświadczył: „Tak długo, jak istnieje świat, każdy kraj będzie musiał opracować i korzystać z najnowszych urządzeń do ochrony swojego bezpieczeństwa. Nie mam wątpliwości, Indie będą rozwijać swoje badania naukowe i mam nadzieję, że indyjscy naukowcy wykorzystają siły atomowe do konstruktywnych celów. Ale jeśli Indie są zagrożone, będą nieuchronnie próbować się bronić wszelkimi możliwymi sposobami”.
Izabela Krawczyk: Japonia - atomowa Godzilla
Niewątpliwie nie ma drugiego takiego kraju, który tak boleśnie odczułby skutki, jakie niesie ze sobą użycie broni jądrowej. Japonia – jedyny kraj na świecie, przeciw któremu kiedykolwiek zastosowano bombę atomową. Jedyne społeczeństwo, które nauczone doświadczeniem II Wojny Światowej, zdecydowało całkowicie wyrzec się wojny jako suwerennego prawa narodu. Jedyny język, w którym stworzono specjalne słowo do określania osób pokrzywdzonych w wyniku atomowych eksplozji.
Jarosław Stojek: Chińska polityka nuklearna - sztuka wprowadzania w błąd?
Chiny poczyniły w ostatnich latach duży postęp w kwestii rozwoju strategicznych sił nuklearnych i środków niezbędnych do ich przenoszenia. Jest to rezultat głębokiej modernizacji chińskiej armii - unowocześnienie opiera się przede wszystkim na przejściu z ilościowego modelu ery mechanicznej do jakościowego modelu ery informatycznej. W związku z tymi zmianami rozwijają się także chińskie siły nuklearne, co służy przede wszystkim zapewnieniu realnej możliwości tzw. drugiego uderzenia.
Oskar Pietrewicz: Korea Południowa - pamięć o generale Parku
Problem broni nuklearnej w regionie Azji Północno-Wschodniej jest nieodłącznie związany z ambicjami nuklearnymi Korei Północnej. Tymczasem również Republika Korei ma ciekawe doświadczenia z programem budowy broni nuklearnej. Warto jednak zaznaczyć, że problem ten w Korei Południowej nie jest wyłącznie sprawą historyczną, ale również przedmiotem bieżącej debaty politycznej.
Oskar Pietrewicz: Korea Północna - racjonalny szantaż nuklearny
Północnokoreański program nuklearny jest jednym z najbardziej niepokojących fenomenów współczesnego świata. O jego wyjątkowości świadczy zarówno droga do uzyskania statusu mocarstwa nuklearnego, jak i rola, jaką odgrywa broń nuklearna w polityce zagranicznej Korei Północnej.