Brytyjska ambasada w Teheranie znowu funkcjonuje
- Dobrosława Piotrowicz
Po czteroletniej przerwie w działalności ambasady, w niedzielę (23.08) miało miejsce otwarcie brytyjskiej placówki dyplomatycznej w Teheranie. Do ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Londynem i Teheranem doszło w sześć tygodniu po zawarciu porozumienia wiedeńskiego.
Brytyjska ambasada w Teheranie została zamknięta w listopadzie 2011 roku po zamieszkach wywołanych przez protestujących Irańczyków. Bezpośrednią przyczyną manifestacji otwartej niechęci wobec Wielkiej Brytanii było opowiedzenie się przez Londyn za wzmocnieniem międzynarodowych sankcji wobec Iranu.
Zamieszki wiązały się z zagrożeniem zdrowia i życia pracowników ambasady, w budynku wybito szyby, a na ulicach palono brytyjskie flagi.
Na niedzielnej ceremonii otwarcia placówki obecni byli przedstawiciele irańskich władz oraz szef brytyjskiego MSZ - Philip Hammond. Reprezentant brytyjskiego rządu w swoim wystąpieniu odniósł się do ostatnich decyzji Iranu na arenie międzynarodowej. Nawiązanie przez Iran porozumienia z Zachodem nazwał on krokiem milowym do normalizacji stosunków.
W połowie lipca w Wiedniu stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ wraz z Niemcami wynegocjowali z Iranem porozumienie obejmujące ograniczenie przez Iran programu nuklearnego i zaprzestanie dążenia do produkcji bomby atomowej. W zamian Zachód zobowiązał się do stopniowego zniesienie sankcji.
Porozumienie wzbudziło wiele kontrowersji. Najwięksi krytycy, w tym Izrael, uznali porozumienie za zgodę na kontynuowanie przez Iran prac nad bomboą atomową pod przykrywką prowadzenia „pokojowego programu nuklearnego”.
Na czele brytyjskiej ambasady w Teheranie początkowo stanie chargé d’affaires, spodziewane jest jednak, że w krótkim czasie placówka otrzyma pełen status dyplomatyczny.
Hammond zapowiedział, że oba państwa czeka teraz długa i mozolna praca mająca na celu odbudowanie wzajemnego zaufania. Do tego osiągnięcia tego celu przyczynić mogą się wspólne interesy Londynu i Teheranu.
Inwestycjami w Iranie zainteresowani są brytyjscy biznesmeni, przedstawiciele rządów zapowiadają natomiast aktywną współpracę w zwalczaniu Państwa Islamskiego.
Na podstawie: bbc.co.uk, theguardian.com