Angela Merkel zaniepokojana sporami na Bałkanach
Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest zaniepokojona przedłużającymi się sporami dwustronnymi na Bałkanach, które jej zdaniem szkodzą dobrosądziedzkim relacjom i naruszają stabilność w regionie Europy Południowo-Wschodniej.
Podczas piątkowego (27.2) spotkania z członkami prestiżowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Zagranicznych (VAJ) w Berlinie, niemiecka kanclerz wyraziła rozczarowanie przeciągającym się sporem granicznym Słowenii i Chorwacji, który rzutuje na integrację europejską Zagrzebia. Angelę Merkel niepokoi postawa Serbii wobec Kosowa, która jej zdaniem nie wróży łatwej przyszłości dla regionu Bałkanów Zachodnich. Obawy niemieckiej polityk budzą również konflikty polityczne w Bośni i Hercegowinie oraz macedońsko-grecki spór o nazwę postjugosłowiańskiego państwa.
"Bałkany Zachodnie są pełne otwartych sporów bilateralnych, które szkodzą stabilności regionu. Taki stan nie jest zgodny z duchem integracji europejskiej i nie leży w interesie samej UE" - tłumaczyła niemiecka liderka.
Zdaniem Angeli Merkel, wspólnota międzynarodowa powinna jeszcze bardziej zaangażować się w pomoc dla zbudowania w Kosowie funkcjonalnego i nowoczesnego państwa.
"Oczywiście, żaden czynik międzynarodowy nie może zastąpić rodzimych sił - ludzie w Kosowie muszą to zrobić sami. Wiąże się to z koniecznością współpracy i zgodnego współżycia z Serbami, ale też i Serbia musi pogodzić sie z istniejącymi warunkami. Nie jest to łatwy proces, w pierwszym rzędzie zależy od mieszkańców Kosowa" - sądzi niemiecka kanclerz.
Odnosząc się do sporu granicznego pomiędzy Słowenią a Chorwacją Angela Merkel zwróciła uwagę, że w obliczu pojednania, które po II wojnie światowej wprowadzali w życie politycy Niemiec, Francji i Włoch budując zręby wspólnoty europejskiej, rozgraniczenie małego akwenu wodnego na Adriatyku jest problemem praktycznie pozbawionym większego znaczenia.
Kanclerz Niemiec wezwała polityków bałkańskich, aby wzorując się ojcach - założycielach UE jak najszybciej przezwyciężyli wzajemne spory i skupili energię na przygotowaniu swoich krajów do integracji z Unią Europejską.
Na podstawie: rts.rs, tanjug.rs, beta.rs
Grafika za: solarnavigator.net